Szwecja i Finlandia jedną nogą w NATO. Sojusz zagrał na nosie Putinowi [wideo]

Tomasz Domański 05-07-2022, 12:04
Artykuł
Telewizja Republika

Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli we wtorek sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg. "To historyczny dzień" - podkreślił. Ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Stoltenberg podziękował Turcji za "konstruktywne podejście" w procesie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. "Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii" - powiedział.

Szwecja i Finlandia mają teraz status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO będzie trwał proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych. Stoltenberg wyraził nadzieję, że przebiegnie on szybko.

Liczę, że państwa członkowskie NATO szybko ratyfikują protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii - oświadczył.

Stoltenberg przypomniał, że ratyfikacja protokołów akcesyjnych w przypadku ostatnich państw przystępujących do NATO trwała średnio około 12 miesięcy. Wyraził jednak nadzieję, że w związku z wojną na Ukrainie, Szwecja i Finlandia zostaną członkami Sojuszu szybciej.Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy