Szlak Architektury Drewnianej otwarty. Niesamowita podróż m.in. przez historię kościołów

Artykuł
Szlak będzie otwarty do 3 października
Fot. twitter/VillaNeve

Szlak Architektury Drewnianej woj. podkarpackiego został otwarty. Od dzisiaj można zwidzać pięć obiektów: dwie cerkwie i trzy kościoły. W lipcu będzie można tam posłuchać koncertów zespołu muzyki folkowej Wernyhora.

Z inicjatywy Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT) został otwarty Szlak Architektury Drewnianej. Wszystkie pięć obiektów, które zostały udostępnione, można od dzisiaj nieodpłatnie zwiedzać z przewodnikiem.

- Zapraszamy na nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikiem tych zachwycających swoim klimatem unikatowych, drewnianych zabytków wielu kultur. Zwiedzić będzie można drewniane kościoły w Ulanowie, Porębach Dymarskich i Łukawcu oraz cerkwie w Świątkowej Wielkiej i Smolniku - poinformowała dyr. Biura PROT Anna Brzechowska.

Dodała, że w w lipcu zawita tam również zespołu muzyki folkowej Wernyhora, który czerpie z muzyki tradycyjnej pogranicza polsko-ukraińskiego.

- W niepowtarzalnym otoczeniu i atmosferze bojkowskiej cerkwi w Smolniku będzie można posłuchać dawnych pieśni bojkowskich. Drugi koncert zespołu odbędzie się w równie klimatycznej cerkwi w Bystrem - wymieniała Brzechowska.

Oferta Szlaku Architektury Drewnianej

W tym sezonie został udostępniony m.in. kościół nazywany flisackim - pw. Świętej Trójcy w Ulanowie. Budynek powstał ze składek miejscowych flisaków, a jego wnętrze wyposażone jest m.in. w późnobarokowy ołtarz główny oraz dwa barokowe ołtarze boczne.

Wśród kościołów znalazł się również pw. śś. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich. Pod schodami jego ambony znajduje się unikatowy wizerunek diabła Tutivillusa.

- Nawiązuje on do tzw. diabła piszącego, czekającego u wejścia do świątyni i zapisującego spóźnialskich - przyznała Brzechowska.

Kolejnym miejscem jest kościół pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu. Kościół ma kompletne wyposażenie późnobarokowe, z głównym ołtarzem w prezbiterium i dwoma bocznymi w nawie.

Pierwszą z cerkwi, które można zwiedzać jest dawna greckokatolicka cerkiew łemkowska pw. św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej oraz bojkowska cerkiew greckokatolicka również pw. św. Michała Archanioła w Smolniku. Ta druga została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- W pierwszej z nich uwagę odwiedzających przykuwa bogactwo kolorów, jak elewacja cechująca się zieloną i niebieską tonacją oraz wyjątkowo barwna polichromia figuralna i ornamentalna wewnątrz. Druga należy do nielicznie zachowanych w południowo-wschodniej Polsce trójdzielnych cerkwi kopułowych. Jest jedną z czterech zachowanych bojkowskich świątyń - powiedziała Brzechowska.

Źródło: portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy