Sikorski: UE rozszerzy sankcje wobec Rosji [relacja]

apu, mk,ap 14-04-2014, 15:22
Artykuł
wikipedia/domena publiczna

Władimir Putin powiedział Barackowi Obamie, że oskarżenia o rosyjską ingerencję na Ukrainie są "bezpodstawne" - poinformował wieczorem Kreml w komunikacie o rozmowie telefonicznej prezydentów Rosji i USA. Putin wezwał także Obamę do "maksymalnego wykorzystania znajdujących się po stronie USA możliwości, by nie dopuścić do rozlewu krwi na Ukrainie".

22.53

Putin do Obamy: oskarżenia o rosyjską ingerencję na Ukrainie "bezpodstawne"

Władimir Putin powiedział Barackowi Obamie, że oskarżenia o rosyjską ingerencję na Ukrainie są "bezpodstawne" - poinformował wieczorem Kreml w komunikacie o rozmowie telefonicznej prezydentów Rosji i USA.

Putin wezwał także Obamę do "maksymalnego wykorzystania znajdujących się po stronie USA możliwości, by nie dopuścić do rozlewu krwi na Ukrainie".


 

22.48

Komendant milicji w Gorłówce, który przeciwstawił się separatystom i odmówił złożenia broni po zajęciu przez nich posterunku i został pojmany, "żyje, choć jest poturbowany" - napisał na Facebooku szef MSW Arsen Awakow.


 

22.44

Barack Obama rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem.


 

22.40

Narodowy Bank Ukrainy podnosi podstawową stopę kredytową

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) poinformował, że z dniem 15 kwietnia podnosi swą podstawową stopę kredytową z 6,5 proc. do 9,5 proc., co uzasadniono napiętą sytuacją na rynku kredytowo-pieniężnym.

"Bank centralny uważa za niezbędne podjęcie tego kroku w celu zwiększenia wartości krajowej waluty, pohamowania inflacji oraz ustabilizowania sytuacji na rynku pieniężnym" - głosi komunikat NBU.

Podstawowa stopa kredytowa w wysokości 6,5 proc. obowiązywała przez ubiegłe osiem miesięcy.

Według NBU, od początku bieżącego roku z ukraińskiego systemu bankowego wycofano 10 proc. całości depozytów w krajowej walucie hrywnie i 14 proc. całości depozytów w walutach obcych. W tym samym czasie kurs hrywny wobec walut obcych obniżył się o 38 proc., co jest następstwem obecnego konfliktu Ukrainy z Rosją.


 

22.34


 

22.20

Tymoszenko zrehabilitowana

Sąd Najwyższy Ukrainy stwierdził, że była Julia Tymoszenko nie popełniła przestępstwa, zatwierdzając w 2009 r. długoterminowy kontrakt na import gazu z Rosji. Zdaniem obrońców byłej premier oznacza to jej "pełną rehabilitację prawną".


 

22.00

- W Kijowie przed gmachem Rady Najwyższej zgromadzili się ludzie domagający się dymisji ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa i p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa - informuje korespondent Radia Wnet Paweł Bobołowicz.


 

20.18

Biały Dom grozi Rosji sankcjami

Biały Dom kolejny raz zagroził Rosji sankcjami gospodarczymi, jeśli będzie dalej eskalować sytuację na Ukrainie. Rzecznik Jay Carney powiedział, że możliwa jest jeszcze dziś rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji.

- Oceniamy sytuację - co dokładnie Rosja robi na wschodzie Ukrainy - i rozważamy, jaką odpowiedź wybrać. Ale nie mam dziś do ogłoszenia nowych sankcji - oświadczył na codziennym briefingu Jay Carney. - Zapewniam jednak, że rosyjskie prowokacje będą obarczone kosztami - przekonywał. Jak dodał, chodzi o "dużo bardziej znaczące" sankcje niż dotychczasowe, a ich wpływ na rosyjską gospodarkę byłby "poważny".

Carney zaznaczył, że USA koordynują swą odpowiedź na rosyjskie działania na wschodzie Ukrainy w bliskiej współpracy z Unią Europejską. Prezydent Barack Obama rozmawiał dziś na ten temat z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Jak poinformował Carney, "możliwe, że jeszcze tego dnia" Obama będzie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ponadto rzecznik potwierdził doniesienia prasowe, że dyrektor CIA John Brennan pojechał w weekend do Kijowa.


 

20.16

UE pomoże Ukrainie w reformie policji i wymiaru sprawiedliwości

UE jest gotowa pomóc Ukrainie w reformie sektora bezpieczeństwa cywilnego – oświadczyli obradujący w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych krajów unijnych.

Ministrowie zdecydowali, że na Ukrainę uda się najpierw misja ekspertów, a za kilka tygodni możliwe jest wysłanie cywilnej misji w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE – zgodnie z wcześniejszą propozycją Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

- Rada przyjęła polsko-szwedzko-brytyjską propozycję o ustanowieniu misji Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE, która uzupełni to, co już robi misja OBWE, a mianowicie będzie doradzała strukturom państwa ukraińskiego, jeśli chodzi o reformy wymiaru sprawiedliwości, policji i całego sektora bezpieczeństwa – powiedział Sikorski na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów. Według Sikorskiego misja WPBiO zostanie uruchomiona prawdopodobnie w czerwcu.


 

19.45

Sikorski: UE rozszerzy listę Rosjan objętych sankcjami

– Unia Europejska rozszerzy listę rosyjskich obywateli i podmiotów objętych sankcjami w związku z eskalacją kryzysu na Ukrainie – poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

– Przyjęliśmy decyzję o tym, że sankcje na osoby i podmioty gospodarcze w postaci zakazu wjazdu i zamrożenia aktywów będą rozszerzone na kolejne podmioty – powiedział Sikorski na konferencji prasowej.

Dodał, że ich lista zostanie uzgodniona na szczeblach technicznych. Według ministra sytuacja na wschodniej Ukrainie „rozwija się tak szybko, że także po naszej stronie decyzje (w sprawie sankcji – przyp. red.) mogą być szybsze niż to się komukolwiek wydaje. CZYTAJ WIĘCEJ


 

19.34

Francja gotowa nałożyć surowe sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie

– Francja wraz ze swymi partnerami z UE jest gotowa zastosować "mocne i wzrastające" sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie – zapowiedział prezydent Francois Hollande w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Podczas rozmowy prezydenci Francji i Stanów Zjednoczonych podzielili się obawami w związku ze wzrostem napięcia na wschodzie Ukrainy, o co oskarżana jest Rosja. Przedstawiciele Pałacu Elizejskiego poinformowali, że Hollande podkreślał konieczność uniknięcia w tej sytuacji prowokacji.

– Wyraził (w rozmowie z Obamą) zdecydowanie Francji i europejskich partnerów do nałożenia mocnych i wzrastających sankcji – podkreślili przedstawiciele Hollande'a.


 

19.27

Rosyjski myśliwiec przeleciał nad okrętem USA na Morzu Czarnym

– Rosyjski myśliwiec podczas weekendu 12-krotnie przelatywał na niskiej wysokości nad okrętem USA na Morzu Czarnym – podał Pentagon, potępiając takie działania w czasie podwyższonego napięcia w związku z Ukrainą w stosunkach USA-Rosja.

– To prowokacyjne i nieprofesjonalne działanie jest niezgodne z wcześniejszymi porozumieniami na temat interakcji między naszymi wojskami – powiedział rzecznik Pentagonu płk Steve Warren.

Warren powiedział, że rosyjski Su-24 (Fencer) 12 razy przeleciał na niskim pułapie blisko amerykańskiego niszczyciela Donald Cook na wodach międzynarodowych w zachodniej części Morza Czarnego. Niszczyciel USA przebywający tam od 10 kwietnia patrolował wody. – Samolot wydawał się nieuzbrojony – dodał płk Warren.

Wcześniej przedstawiciel wojska USA powiedział agencji AP, że rosyjski samolot przelatywał na wysokości ok. 150 m nad poziomem morza w odległości ok. 900 metrów od okrętu. Do incydentu trwającego półtorej godziny doszło w sobotę wieczorem.


 

18.34

Doradca Kerry'ego o „opcji” uzbrojenia sił ukraińskich

– Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie broni dla Ukrainy, gdzie niepokoje na wschodzie wskazują na rosyjską inspirację – powiedział doradca sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego. Zaznaczył, że jest to jedna z opcji.

CZYTAJ WIĘCEJ...


 

18.24

USA i Ukraina podpisały porozumienie o 1 mld USD gwarancji kredytowych

Ministrowie finansów USA i Ukrainy podpisali porozumienie o udzieleniu Kijowowi gwarancji kredytowych na sumę 1 mld USD. Minister Jack Lew zapewnił, że USA są gotowe nałożyć na Rosję dodatkowe sankcje za eskalację sytuacji na Ukrainie.

– We współpracy z naszymi sojusznikami jesteśmy przygotowani do nałożenia dodatkowych znaczących sankcji na Rosję, jeśli w dalszym ciągu będzie eskalować sytuację na Ukrainie, w tym najwyraźniej poprzez wspieranie kampanii prowadzonej przez uzbrojonych bojowników na wschodniej Ukrainie – powiedział Lew podczas ceremonii podpisania w Waszyngtonie porozumienia o dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy.

Gwarancje kredytowe na sumę 1 mld dolarów są częścią dwustronnej pomocy USA, obejmującej także pomoc techniczną, by wesprzeć Ukrainę w uzdrowieniu jej gospodarki. Ustawę w tej sprawie, po przyjęciu przez Kongres, podpisał w ubiegłym tygodniu prezydent Barack Obama.

Lew wyjaśnił, że wraz z podpisaniem porozumienia, "ukraiński rząd będzie mógł podjąć kroki, aby uzyskać dostęp do taniego finansowania na międzynarodowych rynkach kapitałowych i pomóc zmniejszyć ciężar transformacji gospodarczej na Ukrainie, szczególnie w odniesieniu do osób najbardziej potrzebujących".

Podkreślił, że USA "stoją na czele międzynarodowej kolacji, by wspierać Ukrainę i karać Rosję za jej działania destabilizujące Ukrainę". Poinformował, że podczas zakończonej w weekend w Waszyngtonie wiosennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego zapewnił rosyjskiego ministra finansów, że "USA będą nadal obciążać Rosję kosztami za naruszanie suwerenności Ukrainy".


 

17.11

Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius powiedział, że jeśli będzie to niezbędne, w przyszłym tygodniu może odbyć się szczyt przywódców krajów UE w sprawie sytuacji na Ukrainie, na którym mogą zostać przyjęte nowe sankcje wobec Rosji.  


 

16.54

Turczynow wydał kolejny dekret w sprawie walki z terroryzmem

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał dekret, którym wprowadził w życie tajną decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o walce z zagrożeniem terrorystycznym i w sprawie zachowania jedności terytorialnej kraju.

Decyzja, o której mówi się w dokumencie, została podjęta przez RBNiO na posiedzeniu w niedzielę. Żadne inne szczegóły nie są znane.

Także w niedzielę, po spotkaniu RBNiO p.o. szefa państwa podpisał dekret o rozpoczęciu zakrojonej na szeroką skalę operacji antyterrorystycznej. Zgodnie z tym dokumentem do rozwiązania problemu separatystów na wschodzie kraju może zostać zaangażowane wojsko.

Turczynow dał wówczas separatystom czas na złożenie broni do godzin rannych w poniedziałek i oświadczył, że ci, którzy to uczynią, zostaną objęci amnestią. Zwolennicy sił prorosyjskich odrzucili to ultimatum.


 

16.25

Kreml: Putin jest zaniepokojony sytuacją na Ukrainie

– Prezydent Rosji Władimir Putin obserwuje sytuację na Ukrainie z dużym zaniepokojeniem – oświadczył jego rzecznik Dmitrij Pieskow.

Zapytany w sprawie skierowanego przez rosyjskich separatystów ze wschodniej Ukrainy bezpośrednio do Putina wezwania, by pomógł im bronić się przed siłami rządowymi, rzecznik odpowiedział: – Niestety mamy bardzo wiele takich apeli z regionów wschodnioukraińskich adresowanych bezpośrednio do Putina, by interweniował w takiej czy innej formie. Prezydent obserwuje wydarzenia na wschodniej Ukrainie z dużym zaniepokojeniem.


 

15.40

MSZ oskarża Rosję o eksport terroryzmu

Ukraińskie MSZ oskarżyło Rosję o eksportowanie terroryzmu oraz obwiniło ją o dążenie do niedopuszczenia do zaplanowanych na czwartek w Genewie rozmów z udziałem Ukrainy, Rosji, USA i UE na temat zakończenia kryzysu ukraińskiego.

Wiceminister spraw zagranicznych Danyło Łubkiwski oświadczył, że władze w Kijowie dysponują dowodami, iż ludzie, którzy uczestniczą w prorosyjskich akcjach na wschodzie Ukrainy są obywatelami Federacji Rosyjskiej.

„Mamy wszelkie podstawy uważać, że Rosja eksportuje na Ukrainę terroryzm” – powiedział na konferencji prasowej Łubkiwski zapowiadając, że dowody te zostaną przedstawione wspólnocie międzynarodowej.

Dyplomata wyraził opinię, że Rosjanie obawiają się czwartkowych rozmów i nie chcą, by się one odbyły. „Uważamy, że rosyjskie służby specjalne będą robiły wszystko, by te zaplanowane na 17 kwietnia rozmowy zerwać” – podkreślił.

Łubkiwski zarzucił Kremlowi, że kolejnym celem jego polityki jest uniemożliwienie przeprowadzenia wyznaczonych na 25 maja wyborów prezydenta Ukrainy. „Głównym celem polityki Kremla jest destabilizacja sytuacji na Ukrainie. Rosji nie interesuje federalizacja Ukrainy, lecz jej sparaliżowanie” – stwierdził.

Wiceminister ostrzegł, że jeśli Rosjanie nadal będą przysyłali do jego kraju grupy dywersyjne, Kijów może podjąć decyzję o całkowitym zamknięciu granicy ukraińsko-rosyjskiej. „Uprzedzamy Rosję, by nie przekraczała tej czerwonej linii i wycofała swoich agentów oraz wstrzymała prowokacje. Jest to nasze podstawowe żądanie” - powiedział Łubkiwski.

Na wschodniej Ukrainie od ponad tygodnia trwa akcja przejmowania kontroli nad siedzibami instytucji państwowych oraz nad komendami milicji, której dokonują prorosyjsko nastawieni obywatele tego kraju. Władze w Kijowie są przekonane, że ich działaniami kierują agenci rosyjskich służb specjalnych.

Władze zapowiedziały na poniedziałek szeroko zakrojoną operację antyterrorystyczną przeciwko separatystom, ale na razie nie widać działań, które potwierdzałyby, że taka operacja jest prowadzona. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zgodziła się w niedzielę na zaangażowanie w tę akcję wojska.


 

15.36

Separatyści na wschodzie Ukrainy proszą Putina o pomoc

Prorosyjscy separatyści, którzy twierdzą, że stanowią część samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej we wschodniej Ukrainie, zaapelowali do prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc w obronie przed rządowymi siłami ukraińskimi.

Na konferencji prasowej w siedzibie władz miejskich Słowiańska lider separatystów zwrócił się do Putina, "by bezpośrednio zwrócił uwagę na rozwijającą się sytuację i pomógł na tyle, na ile może". CZYTAJ WIĘCEJ


 

15.24

Dodatkowy miliard euro wsparcia i otwarcie rynku dla Ukrainy

UE udostępni Ukrainie dodatkowy miliard euro wsparcia na stabilizację sytuacji finansowej i gospodarczej w tym kraju oraz otworzy swój rynek na eksport z Ukrainy - zdecydowali obradujący

Źródło: pap, twitter, wyborcza.pl, tvn24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy