„Salonik polityczny”. Gierej: Polaka jest w ekologicznej defensywie

Dominującym tematem była sytuacja wokół kopalni węgla brunatnego Turów i pobliskiej elektrowni
Fot. Twitter/@Grupa_PGE

Gośćmi Rafała Ziemkiewicza byli Stanisław Janecki, Mariusz Gierej i Tomasz Sommer.

 Dominującym tematem była sytuacja wokół kopalni węgla brunatnego Turów i pobliskiej elektrowni. 

- W UE najważniejsze są nie traktaty, a kurs partyjny. Skoro likwidowanie elektrowni jest zgodne z kursem, to nie da się niczego zarzucić hiszpańskiej sędzi TSUE - ironizował Tomasz Sommer. 

- Dostajemy niewykonalne polecenie i karę do zapłacenia. Za sędzią stoi Komisja Europejska - zauważył Rafał Ziemkiewicz. 

- Zastanawiam się, jak wygląda nasza polityka zagraniczna, skoro małe Czechy potrafią nas rzucić na kolana. To wynik naszego braku dyplomacji, nie mamy nawet swojego ambasadora na miejscach, bo został odwołany rok temu - mówił Mariusz Gierej.

- Od czasów śp. ministra Szyszko, Polska jest w ekologicznej defensywie - dodał publicysta. 

„Ekologiczny fioł UE” 

- Przeciętny Polak produkuje o jedną trzecią śmieci mniej niż przeciętny Niemiec. Różnica w recyklingu wynosi zaledwie dwa procent. Dlaczego się o tym nie mówi? - mówił Gierej.

- Chcieliśmy sprawdzić, jak to jest z tym węglem brunatnym w Polsce, pytaliśmy naukowców, profesorów akademickich itp. Ci profesorowie robili wyliczenia, apropo tego, jakie zanieczyszczenia powoduje węgiel i wysyłali je do UE. Jeśli jakieś wyniki nie zgadzały się z przyjętą linią - trafiały w Brukseli do kosza. Tak wygląda akceptacja badań w Unii Europejskiej - powiedział Tomasz Sommer. 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy