„Salonik Polityczny”. Gac: W polskiej służbie zdrowia panuje system feudalny

Artykuł
Gac: W polskiej służbie zdrowia panuje system feudalny
Fot. Twitter/@KIDL_Diagnosci

Gośćmi Rafała Ziemkiewicza są Mariusz Gierej, Karol Gac i Łukasz Warzecha.

- Lekarze-rezydenci powinni akurat protestować pod gabinetami dyrektorów szpitali i ordynatorów - mówił Warzecha. 

- Za PO nie płacili, nie dawali, nie finansowali. Ale ci, którzy rządzili nie doprowadzili do eskalacji konfliktu. Być może po stronie PiS są jakieś niedomagania w zakresie konwersacji z ludźmi. PiS najlepiej czuje się w zarządzaniu konfliktem - powiedział Gierej. 

- Dyrektorzy szpital mają absolutnie związane ręce. Ilość pieniędzy dla personelu reguluje rząd, liczbę pielęgniarek przypadającą na dane łóżko - też. W zasadzie, zarządzanie szpitalem ogranicza się do decyzji, czy zatrudnić sprzątaczkę - dodał publicysta. 

- Ministerstwo Zdrowia szacują żądania protestujących na 100 mld złotych. Trzeba pamiętać, że odkąd rządzi PiS, znacznie zwiększono nakłady na służbę zdrowia. Czy towarzyszy temu gwałtowna poprawa jakości usług służby zdrowia? Nie, to worek od dna - stwierdził Gac. 

- W służbie zdrowia panuje system feudalny, wszystkim rządzi lobby ordynatorsko-profesorskie, które wysługuje się młodymi lekarzami, a samo jednocześnie przyjmuje pacjentów prywatnie - dodał. 

- Patrzę na Grzegorza Brauna i zastanawiam się, czy w Konfederacji rozpoczęła się walka o schedę po Januszu Korwin-Mikke zażartował Gierej, komentując groźby posła Konfederacji wobec ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- Z jednej strony Bruksela gra po bandzie, z drugiej PiS za wiele zainwestował politycznie w Polski Ład. Dlatego będzie próbował się dogadać z Unią Europejską, ale tak, żeby nie stracić twarzy - mówił Gac, komentując spór o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy