Rozmowa Blinkena i Raua. Tematem był m.in. Nord Stream 2

Artykuł
W czasie rozmowy Rau i Blinken podsumowali przebieg i ustalenia szczytu NATO
Fot. Flickr/Jürgen Mangelsdorf

W komunikacie Departamentu Stanu podano, że w rozmowie szefów dyplomacji USA i Polski sekretarz stanu Antony Blinken poruszył temat współpracy z Polską ws. zagrożeń związanych z gazociągiem Nord Stream 2.

- Sekretarz Blinken podkreślił siłę naszego polsko-amerykańskiego partnerstwa wobec NATO i społeczności transatlantyckiej w odpowiadaniu na regionalne i globalne wyzwania. Sekretarz mówił również o naszej współpracy z Polską w celu zaradzenia zagrożeniu dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego związanym z gazociągiem Nord Stream 2 - podał w komunikacie rzecznik resortu dyplomacji Ned Price.

Blinken miał również podkreślić wagę obrony demokratycznych wartości, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich. Szczególnie w kontekście objęcia przez Polskę prezydencji OBWE w 2022 r.

Amerykański komunikat na temat rozmowy szefów dyplomacji różni się od komunikatu polskiego MSZ. Warszawa podała, że Blinken poinformował polskiego odpowiednika o treści rozmów podczas szczytu Biden-Putin w Genewie. Wśród tematów rozmów nie wymieniono natomiast bezpośrednio gazociągu Nord Stream 2. Nie wspomniał o tym również minister Rau podczas wizyty w Antalyi.

- W czasie rozmowy minister Rau i sekretarz Blinken podsumowali przebieg i ustalenia niedawnego szczytu NATO oraz zadania stojące przed Sojuszem Północnoatlantyckim. Poruszyli również kwestie bezpieczeństwa regionalnego w wybranych częściach świata. Szef polskiego MSZ przypomniał również o rychłym objęciu przez Polskę przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - dodał MSZ.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy