Raport końcowy podkomisji smoleńskiej. Macierewicz: W obu tupolewach znaleziono ślady materiałów wybuchowych

Artykuł
Fot. flickr.com/Blogpress.pl

Antoni Macierewicz podczas nadzwyczajnego zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Sulejowie mówił o szokujących ustaleniach dotyczących dramatu sprzed 11 lat. Potwierdził, że na samolocie, który został zniszczony w Smoleńsku, znaleziono ślady heksogenu, pentrytu i trotylu.

– W tym samym skrzydle, lewym, samolotu 102 [tzw. bliźniaczy tupolew, który także w 2009 r. był remontowany w Rosji], znaleźliśmy ten sam materiał wybuchowy, który został znaleziony na resztkach samolotu nr 101 – ujawnił szef podkomisji smoleńskiej.

Obecność materiałów wybuchowych (trotyl, heksogen, pentryt) na szczątkach lewego skrzydła i wewnętrznego fragmentu poszycia samolotu Tu-154 nr 101 - czyli tego, który został zniszczony w Smoleńsku — została już wcześniej udowodniona przez laboratoria w Polsce, USA i Wielkiej Brytanii.

Podkomisja podawała też ponad rok temu informację o badaniach przeprowadzonych na podstawie wymazów pobranych przez podkomisję z części samolotu, które rosyjscy technicy wymieniali w trakcie remontu między Tu-154 nr 101 i Tu-154 nr 102 (tzw. bliźniaczy tupolew) w 2009 r. „W tym wypadku laboratorium w stanie Oregon w USA wykryło obecność trotylu. Trzeba dodać, że była to część, której poza remontującymi samolot nikt nie rozkręcał, zaś ślady trotylu znaleziono w jej wnętrzu” - wskazywano w materiale podkomisji smoleńskiej z 2020 r.

O tym, że w prezydenckim tupolewie doszło do wybuchu, może również świadczyć rozrzut oraz rodzaj obrażeń ciał ofiar.

– 30 proc. ofiar nie miało ubrań, ponad 30 proc. miało poparzenia, a leżało w miejscu, gdzie nie było śladu po ogniu. Doznali poparzeń wskutek fali wybuchu. Nie było jeszcze tak trudnej pracy w historii badań katastrof lotniczych – podsumował Macierewicz.

Również podczas VII Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Antoni Macierewicz ujawnił, że na rejestratorze CVR, czyli tzw. czarnej skrzynce rejestrującej dźwięki z kokpitu, nagrał się dźwięk eksplozji z Tu-154.

Źródło: niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy