Program Fabryka. Nowoczesne biurowce wkraczają do mniejszych miejscowości [wideo]

Sylwia 28-09-2023, 09:05
Artykuł
canva.com

Operator ARP to spółka aktywnie działająca w obszarze rynku nieruchomości. W jej posiadaniu jest obecnie 230 tys. m kw. różnego rodzaju powierzchni m.in. magazynowych, biurowych, czy też hal przemysłowych. Spółka angażuje się w rozwój projektów wspierających małe i średnie miejscowości. Jednym z zadań spółki jest realizacja Programu Fabryka, który ma na celu stymulowanie gospodarcze potencjału mniejszych miejscowości.

Mariusz Domeradzki, prezes zarządu Operator ARP Sp. z o.o.  tłumaczył, że większość małych miast zmaga się z problemem odpływu młodych ludzi do większych aglomeracji, którzy wyjeżdżają za pracą lub na studia. Problem ten rozpoczął się już w latach 90. W związku, z czym w mniejszych miejscowościach automatycznie rosło bezrobocie. Jak zaznacza, jest to również wynik złej polityki, która stawiała tylko i wyłącznie na rozwój dużych ośrodków miejskich. By pomóc małym i średnim miastom w rozwoju Agencja Rozwoju Przemysłu uruchomiła Program Fabryka, za którego realizację odpowiedzialna jest spółka Operator ARP.

W ramach Programu Fabryka budujemy budynki z przewagą funkcji biurowej. Chcemy pokazać, że w tego typu miastach są potrzebne te nowoczesne powierzchnie, pokazać przedsiębiorcom zewnętrznym w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, że może warto jest przenieść część działalności, relokować ją do mniejszych ośrodków. Często stan życia jest dużo lepszy w mniejszych miastach, a na pewno są dużo lepsze warunki do wychowywania dzieci czy założenia rodziny” – powiedział Domeradzki. 

Krystian Kaźmierczyk zwrócił również uwagę na kwestię dostępności mieszkań w mniejszych miastach, a także powrót tzw. budynków prefabrykowanych.  

Faktycznie dostępność mieszkań była bardzo dużym problemem, często w miastach średnich i małych inwestycji nie było przez wiele lat lub były to pojedyncze inwestycje. Jeżeli chodzi o prefabrykację, uważam, że ona wraca i to wraca w wielkim stylu. Mamy coraz wyższe koszty pracy, więc też mniejszą dostępność pracowników wykwalifikowanych, więc dużo łatwiej jest wyprodukować elementy, z których są budowane budynki wielorodzinne, jednorodzinne czy obiekty komercyjne w fabryce” – dodał Domeradzki.  

Prezes zarządu Operator ARP zaznaczył, że spółka jest zwolennikiem technologii prefabrykatów. 4 października br. zostanie otwarta duża, nowoczesna fabryka prefabrykatów w Suchedniowie.  Zwrócił uwagę, że wszystkie budynki spółki realizowane są przy wykorzystaniu właśnie tej technologii. W przygotowaniu są także projekty budynków wielorodzinnych, gdyż Operator ARP chce aktywnie uczestniczyć także w budownictwie społecznym. 

Mariusz Domeradzki odniósł się także do rynku nieruchomości biurowych. Zaznaczył, że ta branża została najbardziej dotknięta z powodu pandemii Covid-19 oraz lockdownu. Z powodu przejścia na system pracy zdalnej poziom pustostanów, w największych miastach w Polsce znacznie się powiększył. 

Myślę, że ten rynek nie będzie już tak dynamicznie się rozwijał, jak w przeszłości, ale też ma swoją przyszłość. Ilość pustostanów jest dosyć wysoka, ale jednocześnie mamy też do czynienia z sytuacją, w której część powierzchni np. biurowych będzie przekształcanych na powierzchnie mieszkalne, bo rynek mieszkań na wynajem dynamicznie się rozwija” – dodał.  

Domeradzki wskazuje, że w czasie pandemii zwiększył się natomiast popyt na hale magazynowe, gdyż większość handlu przeniosła się do Internetu. Dużym zainteresowaniem cieszą się także hale przemysłowe.

Bardzo się cieszymy, że ten przemysł w Polsce rozwija się i Agencja Rozwoju Przemysłu bierze czynny udział w tym procesie” – dodał. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy