Prof. Henryk Kuźniak świętuje urodziny. Życzenia złożył mu m.in. prezydent Duda

Artykuł
Henryk Kuźniak skomponował muzykę m.in. do filmu „Vabank”
Fot. Wikipedia

„Z okazji jubileuszu Pańskich urodzin pragnę złożyć Panu serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Proszę przyjąć wyrazy uznania i podziękowanie za wszystko, co zawdzięcza Panu kultura polska” – napisał prezydent.

Henryk Kuźniak ur. 17 marca 1936 r. Jest kompozytorem, muzykologiem, twórcą muzyki filmowej i telewizyjnej. Skomponował muzykę do przebojów kinowych „Vabank” oraz „Vabank II, czyli riposta Juliusza Machulskiego”.

W 1959 r. ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim i przez kolejne 20 lat pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Przygodę z muzyką filmową rozpoczął we Francji, gdy w 1968 r. otrzymał stypendium Rządu Francuskiego n stażu w studio muzyki eksperymentalnej u Pierre’a Schaeffera w ORTF. Będąc w Paryżu zrealizował film eksperymentalny Wariacje obrazu i dźwięku (La vie, la mort, l’espoir), służący do przeprowadzenia testu na percepcję audiowizualną.

W 2005 r. otrzymał odznaczenie zasłużonego dla kultury polskiej. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

„Pańska biografia wymownie odzwierciedla dramatyczne losy naszej Ojczyzny – z ciężkimi doświadczeniami wojny i okupacji oraz trudnych lat powojennej odbudowy. Za sprawą Pańskiego talentu, muzycznej pasji, wytrwałej nauki, pracy i poszukiwań artystycznych, nie tylko wspaniale rozwinęła się Pańska kompozytorska kariera, ale również droga znakomitego wykładowcy i pedagoga w Szkole Filmowej w Łodzi. Z Pańskiej ogromnej wiedzy i cennych wskazówek korzystało wielu późniejszych wybitnych polskich reżyserów, którzy mieli szczęście być Pańskimi studentami” – napisał Andrzej Duda.

Źródło: prezydent.pl, wikipedia

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy