Prezydent w Muzeum Pamięci Subiru. „Trudne świadectwo naszych czasów”

Artykuł
Prezydent oddał cześć wywiezionym na Sybir
Fot. Twitter / Kancelaria Prezydenta

- Odwiedzający będą mogli zobaczyć trudne świadectwo tamtych czasów i zobaczyć, jak ważna była dla poprzednich pokoleń Polska, wolna, suwerenna i niepodległa - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sibiru.

- Cieszę się, że powstało to Muzeum, aby mogli przychodzić tutaj ludzie z całej Polski i zobaczyć trudne świadectwo tamtych czasów; zobaczyć jak ważna dla poprzednich Polaków była wolna i suwerenna Polska - mówił prezydent.

Ci, którzy zdołali wrócić, ci, którzy już tutaj się urodzili, są wielkimi gospodarzami tego Muzeum - powiedział.

Dziękuję za wkład serca, dziękuję za wkład talentów artystycznych w to, aby to muzeum powstało, w to, aby mogli je odwiedzać ci, którzy doświadczyli trudów i cierpienia zesłania. Ci, których najbliżsi tego doświadczyli, ale także, a może przede wszystkim, aby mogli tutaj przychodzić młodzi - młodzi z całej Polski, którzy odwiedzają państwa piękną ziemię, może w czasie wypoczynku wakacyjnego, aby to było miejsce, w którym będą przychodzili zobaczyć trudne świadectwo tamtych czasów, ale zobaczyć także jak bardzo ważna była dla poprzednich pokoleń Polska - wolna, suwerenna i niepodległa - podkreślał Duda.

- To nasza wielka historia - historia walki z zaborcą, z caratem, a potem Sowietami - to zawsze historia walki o Polskę i polskość - dodał. - Dzisiaj mamy 82. rocznicę tego dnia, kiedy armia sowiecka zdradziecko, na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, zaatakowała Polskę, ramię w ramię w hitlerowskimi Niemcami. Wtedy właśnie zaczęła się tragedia mieszkańców tej ziemi, tutaj był wtedy ziemie okupowane przez sowiecką Rosję. Wtedy kolejne pokolenie mieszkańców tej ziemi było zabierane na Wschód - mówił prezydent.

Źródło: Twitter / Kancelaria Prezydenta

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy