Prezydent powołał nowego członka RPP

Artykuł
Prof. Jerzy Osiatyński
Andrzej Barabasz/CC

Prezydent Bronisław Komorowski powołał prof. Jerzego Osiatyńskiego do Rady Polityki Pieniężnej - poinformowała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta.

W październiku prezydent odwołał Zytę Gilowską z Rady Polityki Pieniężnej, w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji.

Jerzy Osiatyński urodził się w Rydze 2 listopada 1941 r. W 1964 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). W 1989 r. uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Pracuje w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN; od 2007 r. jest przewodniczącym Rady Naukowej INE PAN. Od 2001 r. jest profesorem w Wyższej Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku Białej.

Prof. Osiatyński jest autorem wielu prac naukowych z dziedziny teorii ekonomii, finansówpublicznych, historii doktryn ekonomicznych oraz transformacji gospodarki od centralnie planowanej do rynkowej. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Nowym Jorku (1990 r.).

W latach 1989-91 był ministrem - kierownikiem Centralnego Urzędu Planowania w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był posłem na Sejm X, I, II i III kadencji. Zasiadał w wielu sejmowych komisjach i podkomisjach zajmujących się finansami publicznymi, integracją europejską, kontrolą publiczną, audytem oraz polityką ekonomiczną. Od 1992 r. do 1993 r. pełnił funkcję ministra finansów w rządzie Hanny Suchockiej. 

W latach 1995-2008 Jerzy Osiatyński pełnił funkcję konsultanta Banku Światowego oraz innych organizacji międzynarodowych i pozarządowych w dziedzinie transformacji gospodarczej. Od 2007 roku jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, od 2009 r. członkiem Komitetu Badań Ekonomicznych NBP, a od stycznia do 10 kwietnia 2010 r. był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Od 2001 r. członek Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy premierze, a w latach 2004-2006 r. wiceprzewodniczący RSSG.

Od 12 października 2010 roku doradca społeczny prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład RPP wchodzą: przewodniczący Rady, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka Rady wynosi 6 lat, funkcję tę można pełnić tylko przez jedną kadencję.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy