Premier: Sprawność instytucji państwowych jest w interesie nas wszystkich

Artykuł
Tylko przedsiębiorcy rozumieją zakłócenie konkurencyjności.
Fot. Adam Guz / KRPM

Ciesze się, że udało się w dużej mierze wyeliminować lukę VAT. Nie uda się tego zrobić w pełni. Nawet Dania, która ma najmniejszy problem, również ma niewielką lukę. Dążymy do najlepszych – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas środowego wystąpienia dla mediów.

– Zajęliśmy się tym problemem z ogromną determinacją i cieszę się, że udało się załatwić problem luki VAT w znacznym stopniu. Wdrożyliśmy m. in. Anti-VAT Laundering – to kolejny instrument, który pomógł w uszczelnieniu luki VAT – powiedział premier.

– Przestępcy w białych kołnierzykach i mafie vatowskie zabierały i kradły pieniądze na potęgę – pieniądze, które były zabierane z polskiej polityki społecznej, ze służby zdrowia. Polska nie stała się nagle, przypadkiem gigantycznym eksporterem elektroniki użytkowej. To był fikcyjny eksport mafii vatowskich, przez który utraciliśmy kilka mld zł w ciągu 1,5 roku – podał Morawiecki.

– Dowody naszych działań są widoczne w budżecie i w naszej polityce społecznej oraz m. in. w wielokrotnie większych wydatkach na drogi i koleje z budżetu państwa. Cieszę się, że poprzez domykanie luki VAT poprawiliśmy możliwości polityki społecznej i inwestycyjnej państwa. Dzięki temu budujemy mechanizmy proeksportowe. To jest miara dojrzałości państwa – wyraził premier.

– Konsumpcja i inwestycje to są możliwości prowadzenia biznesów. To dla polskich przedsiębiorców budowana jest mocna konsumpcja. Dzięki silnej konsumpcji nie muszą odbywać się zakupy na zeszyt – przekonywał podczas wystąpienia.

– Uczciwy wat i uczciwe płacenie podatków to jest miara dojrzałości państwa. W Norwegii i Wielkiej Brytanii jest dużo większe zrozumienie do współpracy między prywatnymi przedsiębiorcami a instytucjami państwowymi – zauważył premier.

– Mafia VAT-owska chciałaby, żeby państwo było drzemiącym nocnym stróżem. To reprezentuje słabe państwo i bananowe republiki. To nie jest w interesie uczciwych przedsiębiorców i polskich obywateli. Sprawność instytucji państwowych jest w interesie nas wszystkich – podkreślił.

– Nie pozwólmy nigdy, żeby to wróciło. Dzięki uszczelnieniu podatków można było wesprzeć przedsiębiorców w trakcie pandemii. Środki z VAT-u pozwoliły pomóc przedsiębiorcom, ale wspiera też instytucje i zwiększa możliwości inwestycyjne – mówił.

– Zajęliśmy się tym problemem z ogromną determinacją i cieszę się, że udało się załatwić problem luki VAT w znacznym stopniu. Wdrożyliśmy m. in. Anti-VAT Laundering – to kolejny instrument, który pomógł w uszczelnieniu luki VAT – powiedział premier.
– Przestępcy w białych kołnierzykach i mafie vatowskie zabierały i kradły pieniądze na potęgę – pieniądze, które były zabierane z polskiej polityki społecznej, ze służby zdrowia. Polska nie stała się nagle, przypadkiem gigantycznym eksporterem elektroniki użytkowej. To był fikcyjny eksport mafii vatowskich, przez który utraciliśmy kilka mld zł w ciągu 1,5 roku – podał Morawiecki.
– Dowody naszych działań są widoczne w budżecie i w naszej polityce społecznej oraz m. in. w wielokrotnie większych wydatkach na drogi i koleje z budżetu państwa. Cieszę się, że poprzez domykanie luki VAT poprawiliśmy możliwości polityki społecznej i inwestycyjnej państwa. Dzięki temu budujemy mechanizmy proeksportowe. To jest miara dojrzałości państwa – wyraził premier.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy