Premier: Norwid był dumnym Polakiem i pokazywał, jak być dumnym Polakiem i Europejczykiem, nie zapominając o korzeniach

Artykuł
Fot. Facebook/Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził radzymińskie liceum im. Cypriana Kamila Norwida w związku z 200. rocznicą urodzin poety.

– Norwid jest jednym z naszych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli. Wielkość Norwida polega na tym, że jego spojrzenie na życie jest ponadczasowe, a jego twórczość może być drogowskazem w drodze do nowoczesności – powiedział premier.

Dodał, że „Norwid potrafił łączyć tradycję, głębię tradycji ze spojrzeniem w przyszłość. Sięgał w przeszłość, żeby wydobyć z niej to, co najlepsze i na niej budować to, co ma w przyszłości służyć dobru”.

– Kiedy Polski nie było na mapie, Norwid wzywał do nowoczesnego patriotyzmu. Takiego patriotyzmu, który wierzy, że Polska może być wielka i dobra. Norwid może być najważniejszym nauczycielem na nasze dzisiejsze niełatwe czasy – stwierdził Morawiecki.

Szef rządu wyraził wdzięczność wszystkim, „którzy wydobywają jego poezję z przeszłości”. – Per aspera ad astra – Norwid wierzył w to, że do wielkości możemy dojść jedynie przez ciężką pracę, a wielkość oznacza bogactwo ducha – dodał.

– Norwid był i jest pomostem do współczesności i do przyszłości. Jego dzieło życia jest najlepszą lokatą jaką można sobie wyobrazić – kontynuował premier.

– Norwid był dumnym Polakiem i pokazywał, jak być dumnym Polakiem i Europejczykiem, nie zapominając o korzeniach. On wierzył w ponadczasowość prawdy i dobra – stwierdził.

Morawiecki podsumował: „Wszyscy czerpiemy z tej głębi poety i dajemy świadectwo temu, że jego dziedzictwo żyje i jest czymś niezwykle wartościowym i wyznacza drogę ku prawdzie i przyszłości”. 

Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 r. w Laskowie-Głuchach na Mazowszu. Uważany jest za jednego z najważniejszych polskich poetów romantycznych, choć część historyków literatury zalicza jego twórczość do klasycyzmu i parnasizmu. Dzieła Norwida nie były doceniane za jego życia - zostały odkryte ponownie dopiero w okresie Młodej Polski. Był nie tylko poetą, ale też prozaikiem i dramatopisarzem. Poza literaturą zajmował się również malarstwem i rzeźbą. Zmarł 23 maja 1883 r. w Paryżu.

Patronowi roku 2021 poświęcony jest serwis specjalny Polskiego Radia. Zebrano w nim m.in. nagrania utworów poety zaśpiewanych przez Czesława Niemena, Mirosława Czyżykiewicza, Wandę Warską, Stanisława Sojkę czy Natalię Sikorę oraz filmy, w których wiersze artysty interpretują m.in. Danuta Stenka, Adam Ferency, Adam Mastalerz i Grzegorz Damięcki. W serwisie znajdziemy też mniej znane fakty z życia artysty, ciekawostki, a także rysunki, grafiki i szkice pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

Serwis specjalny Polskiego Radia dostępny jest pod adresem norwid.polskieradio.pl

Źródło: Facebook/Kancelaria Premiera

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy