Poważne zniszczenia po wybuchu wulkanu. Cumbre Vieja zniszczył już 700 budynków

Artykuł
Wulkan na La Palmie zniszczył już 700 budynków. Nietypowa erupcja tego wulkanu
Fot. PAP/EPA/Angel Medina G

Wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł na kanaryjskiej wyspie La Palma, zniszczył do wtorkowego popołudnia blisko 700 budynków. Eksperci wskazują, że jego erupcja jest coraz bardziej nietypowa.

Wulkanolodzy odnotowali, że od niedzieli do poniedziałkowego popołudnia Cumbre Vieja kilkakrotnie wstrzymywał emisję gazów oraz pyłów. Łączną liczbę wydalanych z niego popiołów oszacowali na 46,3 mln m3, czyli o 3 mln metrów sześciennych więcej wobec ostatniej eksplozji wulkanu z 1971 r.

Kanaryjscy eksperci odnotowali, że od poniedziałkowego popołudnia erupcja Cumbre Vieja stała się nietypowa, gdyż wulkan emituje fale grawitacyjne. Dodatkowo wydostająca się z niego magma stała się bardziej płynna i przypomina lawę z wulkanów na Hawajach.
Hiszpańska obrona cywilna spodziewa się, że wraz ze wznowieniem erupcji i bardziej płynną formą lawy, w niedługim czasie zetknie się ona z wodami Oceanu Atlantyckiego.

Szacuje się, że do wtorkowego popołudnia lawa zniszczyła już na La Palmie około 260 hektarów terenów oraz blisko 700 budynków.
Władze wyspy potwierdziły, że w jednym z opuszczonych z powodu ewakuacji ludności domów doszło do grabieży mienia. Podkreśliły we wtorkowym komunikacie, że chodzi o odosobniony przypadek włamania.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy