Ponad 8,5 tysiąca zakażonych koronawirusem. Najwięcej na Mazowszu

Artykuł
Koronawirus w Polsce.
PAP

Mamy 8536 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, to najwięcej osób zakażonych od początku epidemii. Zmarło 49 osób - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby.

Mamy 8536 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa z województw: mazowieckiego (1342), śląskiego (974), małopolskiego (934), wielkopolskiego (724), podkarpackiego (721), łódzkiego (584), lubelskiego (580), kujawsko-pomorskiego (523), pomorskiego (427), dolnośląskiego (369), zachodniopomorskiego (317), opolskiego (312), świętokrzyskiego (211), warmińsko-mazurskiego (210), lubuskiego (169) i podlaskiego (139) - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. 

Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby.



Liczba zakażonych koronawirusem wynosi 175 tys. 766 osób. Dotychczas w Polsce na COVID-19 zmarły 3 573 osoby. 

Nowe obostrzenia - co się zmieniło? 

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia w związku z epidemią COVID-19; w przypadku imprez okolicznościowych wejdą one w życie od poniedziałku. Przewidują one m.in., że w szkołach wyższych i ponadpodstawowych w strefie żółtej będzie nauczanie hybrydowe, w strefie czerwonej - zdalne.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili na konferencji prasowej nowe zasady bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać od soboty 17 października. 

Zgodnie z nimi w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, potem możliwe będzie tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto zgodnie z nowymi obostrzeniami zajęty może być tylko co drugi stolik.

Sytuacja w strefie żółtej 

Jeśli chodzi o transport publiczny, to w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej od soboty obowiązywać będzie zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. W uroczystościach religijnych będzie mogło brać udział - w strefie żółtej nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe obiektu a w strefie czerwonej jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. 

W strefie żółtej zgromadzenia publiczne nie będą mogły liczyć więcej niż 25 osób; w strefie czerwonej liczebność zgromadzeń publicznych zostanie ograniczona do 10 osób. W strefie żółtej w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Z kolei w strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie miało charakter zdalny (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Nowe zasady dotyczące organizacji imprez

W obu strefach wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać, ale bez udziału publiczności, podczas wydarzeń kulturalnych będzie mogła być zajętych jedynie jedna czwarta miejsc dla publiczności, a także zawieszona zostanie działalność basenów, aquaparków i siłowni. 

Ponadto od poniedziałku 19 października będą też obowiązywać nowe zasady dotyczące organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel. W strefie żółtej będą one mogły liczyć maksymalnie 20 osób; nie będą dopuszczalne zabawy taneczne. W strefie czerwonej będzie obowiązywał zakaz organizowania wesel, konsolacji i innych imprez okolicznościowych.

 

Źródło: twitter/Ministerstwo Zdrowia

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy