Polski Ład trafia do Sejmu

Artykuł
(zdj. ilustracyjne)
Fot. flickr/NOWY DZIENNIK

Sejm zajmie się projektami ustaw z programu Polski Ład na bieżącym posiedzeniu, które rozpoczęło się w środę. Jedną z nich jest nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych, przewidująca podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

Nowelizacja przewiduje ponadto zwiększenie pierwszego progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł, a także zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej zarówno dla osób pracujących na etatach, jak i przedsiębiorców.

Sejm zajmie się również projektem ustawy o wsparciu jednostek samorządowych, będącej jednym z elementów Polskiego Ładu. Proponowane przepisy wprowadzają m.in. nową subwencję rozwojową dla samorządów, a także mają zapewnić dostosowanie systemu finansów samorządu terytorialnego do nowych wymogów.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy

Kolejną projektem w ramach Polskiego Ładu, nad którym będzie debatował Sejm, ma być ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. Według premiera Mateusza Morawieckiego to bardzo ważny projekt z punktu widzenia wsparcia rodziny i budowy klasy średniej.

Jak podkreślał premier, jest on skierowany do tych osób, których nie stać na wkład własny albo chcą przeznaczyć pieniądze z wkładu własnego np. na wyposażenie mieszkania. Państwo zabezpiecza, czyli gwarantuje wkład własny dla małżeństwa, a w przypadku urodzenia drugiego, trzeciego i kolejnych dzieci państwo zobowiązuje się spłacić do 100 tys. zł kapitału – wskazał szef rządu.

Sejm zajmie się ponadto ustawą o rekompensacie dla przedsiębiorców z obszaru objętego stanem wyjątkowym w części województw podlaskiego i lubelskiego. Projekt autorstwa MSWiA przewiduje, że rekompensatę będą mogli otrzymać przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii oraz piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni.

Ustawa antykorupcyjna

Posłowie zajmą się też projektem ustawy antykorupcyjnej autorstwa posłów Kukiz'15. Celem projektu jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. Projekt zakłada m.in. pozbawianie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nie stanowisk w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Sejm ma zająć się też rządowym projektem ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys.

Źródło: dziennik.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy