Polska zbroi Ukrainę. Sprzęt za 1,6 mld dolarów pojechał na wojnę

Artykuł
canva.com

240 czołgów, 100 pojazdów opancerzonych, systemy rakietowe, karabiny oraz amunicję wysłała Polska na Ukrainę. Dodatkowo przesłano także wyposażenie osobiste, m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy kevlarowe.

Jak powiedział prezydent Andrzej Duda, Polska wysłała na Ukrainę sprzęt za 1,6 mld dolarów. Podkreślił, że jednym z bardzo ważnych elementów polskiej polityki zagranicznej powinno być wspieranie Ukrainy, nie tylko poprzez przyjmowanie uchodźców z tego kraju, ale także dostawy broni. 

– Dzisiaj tym podstawowym, absolutnie fundamentalnym priorytetem dla nas jest to, aby ta wojna zakończyła się w sposób dla Polski bezpieczny. Nie tylko, żeby się po prostu zakończyła. Nie o to nam chodzi – mówił.

Jak dodał, dostawy broni mają mieć na celu zatrzymanie rosyjskiej agresji i odparcie jej jeszcze na terytorium Ukrainy, tak by nie dotarła do Polski. – Dokładnie po to wysłaliśmy sprzęt prawie bez zastanowienia. Wiedzieliśmy, że jest on potrzebny natychmiast i między innymi dlatego pozostawaliśmy i pozostajemy cały czas w bardzo ścisłej współpracy konsultacyjnej z naszymi sąsiadami z Ukrainy. Po to właśnie, aby zrealizować różnego rodzaju ich potrzeby - mówił prezydent.

Dla porównania: w zeszłym tygodniu Pentagon ogłosił, że Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie na pomoc w zakresie bezpieczeństwa od początku wojny około 5,6 miliarda dolarów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy