Polska podzieliła się 9 mln szczepionek przeciwko Covid-19 z innymi krajami

Artykuł
Fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ

Polska przekazała do innych krajów łącznie ponad 9 mln szczepionek, w tym jako darowizna zostało przekazanych ponad 4 mln dawek, a w formie odsprzedaży ponad 5 mln dawek - poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ostatnio MSZ informowało o przekazaniu bezpłatnie 1 mln szczepionek Iranowi, 55 tys. dawek Kirgistanowi i 100 tys. dawek Egiptowi. Preparaty przeciw koronawirusowi niepłatnie trafiły też m.in. do Uzbekistanu oraz Kenii - ponad 460 tys. i do Tajwanu - 400 tys. dawek.

Polska również odsprzedaje szczepionki, w sierpniu australijski premier Scott Morrison poinformował, że Australia zakupiła w Polsce 1 mln dawek szczepionki.

W akcjach dzielenia się szczepionkami poza MSZ, angażuje się Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

0.4 ‰  niepożądanych odczynów poszczepiennych

Po podaniu w Polsce ponad 38 mln 629 tys. szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono mniej niż 16 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych – wynika z danych udostępnianych na rządowych stronach.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 38 629 517 dawek.

Liczba niepożądanych odczynów to 15 769; większość z nich łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny – poza łagodnymi – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 19 833 946 osób.

Łącznie do Polski dostarczono 67 462 960 dawek, z których 40 677 010 dotarło do punktów szczepień.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy