„Polska na dzień dobry”. Kraska: Powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń mniej więcej za tydzień-dwa

Wariant Delta dominuje w Polsce obecnie w 99 proc.
Fot. Flickr/Kujawsko-Pomorskie

Powrót dzieci do szkół przełoży się na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem mniej więcej za tydzień lub dwa – powiedział w programie „Polska na dzień dobry” wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zdaniem Kraski, obecnie nie widać jeszcze związku między rozpoczęciem roku szkolnego a wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

– Myślę, że jeszcze koło tygodnia-dwóch trzeba poczekać na ewentualny efekt – ocenił wiceminister. Dodał, że efekt ten związany będzie nie tyle z pobytem dzieci w szkole, ale ze zwiększoną mobilnością dzieci i rodziców.

Kraska zaznaczył, że do tej pory dzieci przechorowywały COVID-19 w sposób łagodny, lecz najnowsze dane z USA pokazują, że wariant Delta jest dla nich bardziej groźny. – Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia COVID-19 – podkreślił.

Poinformował, że wariant Delta dominuje w Polsce w 99 proc. – Poprzedni wariant został praktycznie już wyparty – zauważył wiceminister. Zastrzegł, że choć przebieg choroby po zakażeniu nowym wariantem wygląda podobnie, jednak jest on „zdecydowanie bardziej zakaźny”.

– Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut – poinformował Kraska.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy