„Polska na dzień dobry”. Kraska: Postulaty protestujących medyków są słuszne, tylko musimy je ograniczyć do realiów

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Postulaty protestujących medyków są na pewno słuszne, tylko musimy je ograniczyć do pewnych realiów, które nasz budżet w przyszłym roku będzie mógł udźwignąć – powiedział w programie „Polska na dzień dobry” wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska zaznaczył, że żądania protestujących medyków w obecnej formie „nie są do udźwignięcia przez nasz budżet”. – Dlatego tak bardzo nam zależało, żebyśmy jak najszybciej usiedli do stołu, usiedli do rozmów, aby skorygować te żądania, żeby określić warunki brzegowe, w których możemy się poruszać. Bo myślę, że to nie protest na ulicy, nie białe miasteczko jest tym miejscem, gdzie powinniśmy rozmawiać, tylko właśnie stół, gabinet ministra zdrowia – ocenił wiceszef MZ.

Zdaniem Kraski, postulaty protestujących medyków „są na pewno słuszne, tylko musimy je ograniczyć do pewnych realiów, które nasz budżet w przyszłym roku musi posiadać”.

Wiceminister zdrowia przypomniał, że w ustawie zapisane zostało, że w roku 2027 na ochronę zdrowia przeznaczonych zostanie 7 proc. PKB. – Czyli to bardzo duży skok wydatków na polską służbę zdrowia. To będzie więcej o 85 mld zł – poinformował.

Zapowiedział, że część z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia, jednak część zostanie przeznaczona na pacjentów. – To dla nich pracujemy (...), to oni powinni być beneficjentem wszystkich reform, które się w polskiej służbie zdrowia odbywają – mówił Kraska.

Podkreślił, że niemal gotowa jest ustawa o jakości, której zapisy mają przyczynić się do tego, by szpitale były bardziej motywowane do tego, by dobrze leczyć pacjentów. – Pacjent będzie wiedział, który szpital ma mniej powikłań, będzie mógł sobie taki szpital wybrać – zaznaczył wiceminister.

Zastrzegł, że potrzebna jest również reorganizacja szpitali w Polsce. – Chcemy je modernizować, dostosowywać do aktualnych potrzeb w danym terenie, na danym obszarze. Mamy już też przygotowaną reformę ustawy o restrukturyzacji polskich szpitali. Chcemy także, aby te szpitale, które są czasem w trudnej sytuacji, uzyskały od nas pomoc finansową czy też pomoc organizacyjną – zapowiedział Kraska.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy