Polacy żegnają się z dr. Jerzym Targalskim

Artykuł
Fot. Twitter/Martyna BP

Politycy, publicyści, naukowcy i ludzie kultury wspominają zmarłego w niedzielę dr. Jerzego Targalskiego. „Wolna, suwerenna i niepodległa Polska straciła Rycerza z mocą i determinacją walczącego o Jej umocnienie. Cześć Jego pamięci!” - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

dr. Targalskim na Facebooku pożegnał się również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślał intelektualne przymioty zmarłego naukowca, jego aktywność społeczną i wpływ na Polskę.

- Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków – napisał Morawiecki.

- Dr Jerzy Targalski oddał swą wiedzą i uczciwością nieocenione usługi Rzeczypospolitej, „a jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą Ojczyźnie, wątpić nie potrzeba” - napisał prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Z kolei wicepremier i minister kultury poinformował, że kierowany przez niego resort wystąpi o pogrzeb państwowy dla dr. Jerzego Targalskiego.

Dr Jerzy Targalski zmarł wczoraj nad ranem, po zmaganiach z ciężką chorobą. Miał 69 lat.
Był orientalistą, politologiem i publicystą. W okresie PRL działał w opozycji antykomunistycznej.
Auto głośnej serii publikacji „Resortowe Dzieci”. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Sztuki Wojennej jako szef jednostki analitycznej. Jako publicysta, związany był z Telewizją Republika — na naszej antenie prowadził program „Geopolityczny tygiel”. Słynął z miłości do kotów.
W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a w grudniu 2020 z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Portal TV Republika/Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy