Polacy SzczepimySię. W pełni zaszczepiono 17,5 mln Polaków

Artykuł
Od 27 grudniawykonano ponad 34 mln 597 tys. zastrzyków
Fot. Flickr/Teletop Sudety

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 17 mln 590 tys. osób.

W sumie od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się szczepienia, wykonano ponad 34 mln 597 tys. zastrzyków.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że jeśli dzienna liczba nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w skali kraju przekroczy 1000, wprowadzone zostaną obostrzenia, które na początek obejmą regiony z najniższą liczbą szczepień.

Dane resortu mówią, że najmniej osób zaszczepiło się w województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Próg 50 proc. przekraczają tylko cztery województwa: mazowieckie, dolnośląskie, pomorskie i zachodniopomorskie.

Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zachęcają do pełnego zaszczepienia się przeciw COVID-19, by skutecznie ochronić się przed wariantem delta. We wspólnym oświadczeniu EMA i ECDC podkreśliły, że pełny cykl szczepienia zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i hospitalizacji.

O szczepienie zaapelował także minister Niedzielski. Zwrócił uwagę, że „jesteśmy w punkcie, w którym liczba zakażeń zdecydowanie rośnie i trzeba się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach dojdzie do przyspieszenia”. – Jedyną bronią, którą dysponujemy są szczepienia – podkreślał.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy