PKN ORLEN stawia na innowacje

Artykuł
PKN ORLEN uruchomił pierwszą instalację bocznikową
Fot. Twitter/Daniel Obajtek

PKN ORLEN uruchomił we Włocławku pierwszą w historii firmy pilotażową instalację bocznikową, w której będzie testować nowe katalizatory oparte o własne receptury. Powstała ona przy Zakładzie PTA, w którym wytwarzany jest kwas tereftalowy, surowiec służący do produkcji tworzywa PET, wykorzystywanego na szeroką skalę w wielu produktach codziennego użytku, np. butelkach do napojów, odzieży czy wykładzinach – poinformował koncern na swoich stronach internetowych.

Jak informuje przedsiębiorstwo opracowanie innowacyjnej, własnej receptury to efekt trzyletniej współpracy PKN ORLEN z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego. Inwestycja wpisuje się w realizację Programu Rozwoju Petrochemii i Strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost zaangażowania w badania, rozwój i innowacje. Instalacje bocznikowe umożliwią koncernowi efektywniejsze opracowywanie nowych technologii i produktów, budowanie własnego know-how oraz uzyskiwanie patentów dla nowatorskich rozwiązań.

- Innowacyjność jest podstawą sukcesu w biznesie, dlatego wzmacniamy go konsekwentnie inwestując w badania i rozwój. W ciągu 10 lat w Grupie ORLEN przeznaczymy na realizację projektów w tym obszarze do 3 procent całej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 mld zł. Ten cel jasno zdefiniowaliśmy w strategii ORLEN2030. Ważnym krokiem, w jego realizacji było otwarcie w tym roku Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Kolejnym jest uruchomienie pierwszej demonstracyjnej instalacji bocznikowej w Zakładzie PTA we Włocławku. Dzięki niej innowacyjne rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będziemy testować w realnych warunkach przemysłowych przed pełnym wdrożeniem ich w zakładzie produkcyjnym – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Obecne katalizatory wykorzystują drogie surowce

Katalizator jest substancją chemiczną niezbędną do zainicjowania procesów chemicznych – w tym wypadku chodzi o oczyszczanie surowego kwasu tereftalowego. Obecnie w procesie tym wykorzystuje się pallad – bardzo drogi metal szlachetny, którego cena na rynka światowych rośnie od roku 2018. Celem PKN ORLEN jest zredukowanie ilości palladu w katalizatorze PTA (Purified Terephthalic Acid – Oczyszczony Kwas Tereftalowy), co korzystnie wpłynie na koszt produkcji, zwiększy jej efektywnosc ekonomiczną oraz konkurencyjność firmy.

Do testowania w instalacji bocznikowej PKN ORLEN wybrał kilka katalizatorów, które z sukcesem przeszły już fazę badań laboratoryjnych i mają największy potencjał do zastosowania ich na pełnoprzemysłowej instalacji PTA. Kluczowym elementem instalacji bocznikowej jest wysoki na ponad 5 metrów reaktor, który jednorazowo może przetestować aż 120 kg innowacyjnego katalizatora.

Kolejne instalacje zostaną otwarte w 2023 r.

Testy na instalacji bocznikowej potrwają około dwóch lat. Następnie,  będzie ona wykorzystywana do realizacji kolejnych innowacyjnych projektów. Po etapie testów spółka podejmie współpracę z wybranym producentem katalizatorów, który będzie go produkował w ilości wielkotonażowej na bazie innowacyjnej receptury PKN ORLEN. W przyszłości spółka będzie mogła udzielać licencji na opracowane rozwiązanie własnego katalizatora innym zakładom PYTA na świecie, których w sumie jest ok. 100, najwięcej w Chinach i USA.

Kolejne instalacje bocznikowe PKN ORLEN uruchomi w 2023 roku w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, w części petrochemicznej. Pozytywnie wpłynie to na dalszą realizację projektów efektywnościowych, podjętych przez spółkę oraz pozwoli jeszcze bardziej zacieśnić współpracę badawczo-wdrożeniową z polskimi ośrodkami naukowymi.

Instalacja przemysłowa PTA odpowiada za roczną produkcję kwasu tereftalowego na poziomie 650 tys. ton.

Źródło: PKN ORLEN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy