PAD: Należy dbać o rodzinne gospodarstwa rolne, bo produkują żywność wysokiej jakości

Artykuł
Prezydent Andrzej Duda
Fot. PAP/Andrzej Lange

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości — powiedział prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dorzynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dorzynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

Zapytany w wywiadzie opublikowanym przez TVP, jak Europejski Zielony Ład może wpłynąć na polski sektor rolniczy, prezydent odparł, że nie można doprowadzić do sytuacji, w której rolnik „będzie czuł się ciemiężony”.

Ogłoszony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. pakiet Europejski Zielony Ład (ang. Green Deal) to projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Zielony Ład zakłada m.in., że w UE do 2030 r. 25 proc. areału będzie pod uprawami ekologicznymi.

Jedną z szans polskiego rolnictwa są uprawy ekologiczne

Prezydent pozytywnie odnosił się do jednego z filarów polityki rolnej UE - „od pola do stołu”, który ma wspierać rodzinne, mniejsze gospodarstwa. „Wydaje mi się, że to jest taka polityka, która może zostać bardzo dobrze przez polskich rolników wykorzystana i ja na to liczę” - zaznaczył.

Wyraził też nadzieję, że polscy rolnicy wykorzystają swoje atuty i będą adaptować się do nowych warunków w rolnictwie. Jako jedną z szans dla polskich gospodarstw wymienił uprawy ekologiczne.

Prezydent pytany natomiast o propozycje dotyczące rolnictwa z flagowego obecnie programu rządu, Polskiego Ładu, podkreślił, że większość propozycji kształtuje się w toku rozmów z ekspertami także z Narodowej Rady Rozwoju.

Fundamentem jest równomierny rozwój

- Dla mnie sprawą fundamentalną jest to, aby Polska była rozwijana równo — polskie obszary wiejskie cały czas wymagają dofinansowania — stwierdził Duda.

Pytany, jak wyobraża sobie dalszy rozwój polskiej wsi, wyraził przekonanie, że będzie się ona rozwijała różnorodnie — od mniejszych, rodzinnych gospodarstw po ogromne gospodarstwa.

Rodzinne gospodarstwa są źródłem wysokiej jakości żywności

- Należy dążyć do tego, żeby takie nie wielkie, nie ogromne, spore, ale nie ogromne, rodzinne gospodarstwo mogło funkcjonować, bo tam najczęściej jest wytwarzana żywność wysokiej jakości — powiedział prezydent.

Pozytywnie ocenił także przeznaczanie większych środków na Koła Gospodyń Wiejskich i podkreślał, że są one m.in. źródłem przekazywania tradycji młodszym pokoleniom. Złożył również życzenia wszystkim rolnikom z okazji dożynek i zaprosił do udziału w Dożynkach Prezydenckich, które odbywają się w tym roku wyjątkowo w Warszawie, a nie w Spale.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy