Otwarcie Muzeum Hutnictwa. Historyczna elektrownia w Chorzowie

Artykuł
Muzeum Hutnictwa będzie jedyne takie w kraju
Fot. Muzeum Hutnictwa / VidiFilm

W ostatni weekend listopada w Chorzowie otwarte będzie Muzeum Hutnictwa. Powstało z inicjatywy miejscowego samorządu. Otwarciu będzie towarzyszyć trzydniowy cykl wydarzeń.

Muzeum powstało w odnowionym budynku elektrowni dawnej Huty Królewskiej. 

- Wszelkie szczegóły organizacyjne zaczniemy podawać z początkiem listopada. Jednak już teraz wszystkich serdecznie zapraszam do odwiedzenia Muzeum Hutnictwa. Razem rozpalimy nowy ogień - zachęca prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

W sobotę władze miasta ogłosiły datę otwarcia muzeum. Oficjalnie nastąpi to w piątek 26 listopada, kiedy zaplanowano uroczystą galę połączoną z sesją naukową. Dla zwiedzających placówka zostanie otwarta dzień później; w weekend 27-28 listopada odbędzie się Festiwal Otwarcia, w ramach którego przewidziano m.in. pokazy, koncerty oraz warsztaty wypełnione doświadczeniami i eksperymentami.

- Największą atrakcję będzie możliwość zwiedzenia wystawy stałej, zatytułowanej “Królestwo żelaza”, opartej na wspomnieniach byłych pracowników huty. W głównej hali dominuje siedem wielkich urządzeń, z których część będzie bezpiecznie uruchamiana na potrzeby pokazów dla zwiedzających. Dopełnieniem opowieść o hucie i hutnictwie jest niezwykły film w formacie 5D - wylicza prezydent Chorzowa.

Według władz miasta, chorzowskie Muzeum Hutnictwa będzie pierwszą tej skali instytucją w Polsce, opowiadającą o historii hutnictwa żelaza - branży od lat związanej z Chorzowem. Pierwotna nazwa tego miasta to Królewska Huta, a obecna dzielnica Batory nazywała się kiedyś Hutą Bismarcka.

Źródło: Muzeum Hutnictwa / PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy