Odszedł Gerd Müller. Piłkarska legenda miała 75 lat

Artykuł
Niemiec powszechnie uważany był za jednego z najlepszych napastników w historii futbolu
Fot: Twitter/@liverblokelfc

W wieku 75 lat zmarł Gerd Müller, legendarny napastnik Bayernu Monachium i reprezentacji Niemiec. Wybitny sportowiec w ostatnich latach życia zmagał się z chorobą Alzheimera.

Niemiec powszechnie uważany był za jednego z najlepszych napastników w historii futbolu. W 607 meczach dla Bayernu Monachium zdobył 566 bramek, w tym 395 w lidze niemieckiej, ustanawiając rekord. W barwach reprezentacji swojego kraju wystąpił 68 razy i dał jej 62 gole.

Müller, którego przydomek brzmiał "Bomber der Nation", z Bayernem trzy razy zwyciężał w Pucharze Europy, raz w Pucharze Interkontynentalnym, raz w Pucharze Zdobywców Pucharów, cztery w Bundeslidze i cztery razy w Pucharze Niemiec. Siedem razy zostawał królem strzelców niemieckiej ligi, w roku 1970 przyznano mu Złotą Piłkę.

W 1972 roku poprowadził Niemcy do triumfu w mistrzostwach Europy, dwa lata później został mistrzem świata.

Do sezonu 2020/2021 to do niego należał rekord bramek strzelonych w jednym sezonie Bundesligi. Osiągnięcie to pokonał dopiero Robert Lewandowski, zdobywając 41 goli - o jedną więcej od legendy swojego klubu.  

Po zakończeniu kariery, Gerd Müller pracował w Bayernie jako szkoleniowiec młodzieżowy. Cierpiał na depresję i alkoholizm. W ostatnich latach życia niemal nie całkowicie wycofał się z życia publicznego, przegrywając z bezlitosnym przeciwnikiem - chorobą Alzheimera.
Źródło: interia SPORT

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy