Odporność na Covid-19. W USA katolicy szczepią się najczęściej

Artykuł
82 proc. osób deklarujących się jako katolicy, przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki
Fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia

Katolicy są grupą religijną najczęściej szczepiącą się przeciwko COVID-19 w Stanach Zjednoczonych – wskazuje sondaż przeprowadzony przez ośrodek Pew Research Center.

Ankieta przeprowadzona w dniach 23-29 sierpnia, wśród 10 349 dorosłych mieszkańców USA wykazała, że 82 proc. osób deklarujących się jako katolicy, przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, w porównaniu z 75 proc. dorosłych nie deklarujących żadnej przynależności religijnej i 73 proc. białych protestantów. Katolicy pochodzenia latynoskiego nieco częściej niż biali katolicy przyjęli co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19.

Spośród głównych grup religijnych w Stanach Zjednoczonych biali ewangeliczni protestanci mieli najniższy wskaźnik szczepień – tylko 57 proc. stwierdziło, że otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Dane te pojawiają się w momencie, gdy amerykańscy biskupi katoliccy różnią się w swoich podejściach duszpasterskich w tej kwestii. Niektórzy, w tym biskup Thomas Olmsted z Phoenix, podkreślili prawo katolików do odmowy zaszczepienia się przeciw COVID-19 ze względu na sprzeciw sumienia, jednocześnie zachęcając katolików do szczepienia się. Biskup John Stowe z Lexington powiedział natomiast, że „nie istnieje motywacja religijna, która zezwalałaby katolikom na odmowę szczepienia” i zażądał, jako warunek zatrudnienia, od wszystkich pracowników diecezji, aby zaszczepili się przeciw COVID-19.

Niektórzy katolicy wyrazili zaniepokojenie dalekim powiązaniem szczepionki COVID-19 z abortowaną tkanką płodową, wykorzystującą linie komórkowe pochodzące z tkanki płodowej dzieci, które prawdopodobnie zostały poddane aborcji w latach 70. XX wieku.

Konferencja Biskupów Katolickich USA stwierdziła, że wszystkie trzy szczepionki dopuszczone do użytku w Stanach Zjednoczonych są „moralnie dopuszczalne” do stosowania z powodu ich dalekiego związku z aborcją, ale jeśli ktoś ma możliwość wyboru szczepionki, powinien wybrać szczepionki firmy Pfizer lub Moderna, zamiast szczepionki firmy Johnson & Johnson, która budzi poważniejsze zastrzeżenia etyczne.

Badanie Pew wykazało również, że 73 proc. Amerykanów w wieku 18 lat lub starszych przejęło co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19. Niższy odsetek szczepień jest wśród młodszych dorosłych, a także wśród osób o niższych dochodach rodzinnych i mieszkających na obszarach wiejskich. Jak wynika z sondażu, prawdopodobieństwo przyjęcia szczepionki wśród dorosłych czarnoskórych jest takie samo, jak wśród dorosłych rasy białej.

Około połowa zaszczepionych Amerykanów stwierdziła, że istnieje nazbyt duża presja na szczepienie się przeciwko COVID-19, a 88 proc. niezaszczepionych Amerykanów odpowiedziało tak samo.

Około połowa zaszczepionych Amerykanów, którzy wzięli udział w ankiecie, zgłosiła trudności w zrozumieniu informacji o szczepionce COVID-19. Powiedzieli oni, że nadal martwią się o możliwe poważne zagrożenia dla zdrowia związane z tą szczepionką. Około połowa ankietowanych dorosłych twierdzi, że najgorszy etap pandemii dopiero nadejdzie.

Źródło: Pew Research Center / www.catholicnewsagency.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy