Od soboty wchodzą obostrzenia w całym kraju. Zamknięte będą m.in. kina, kluby fitness i siłownie

Artykuł
Galerie handlowe znów będą świecić pustkami
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Od soboty będą obowiązywały obostrzenia w całym kraju. Zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria. W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w tej sprawie.

Chodzi o rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument opublikowano w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Wskazane obostrzenia będą obowiązywać od soboty do 9 kwietnia.

Przyczyną wzrost „trzeciej fali”

Z rozporządzenia wynika, że w całej Polsce będą obowiązywały takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw.

W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, że wprowadzenie następujących obostrzeń jest umotywowane wskaźnikiem średniej dziennej liczby zachorowań na 100 000 mieszkańców, który przekroczył w skali kraju wartość 50, wskaźnikiem zajętości łóżek w szpitalach, który wynosi 71 proc. i wskaźnikiem wykorzystania łóżek respiratorowych wynoszącym 72 proc.

Nieczynne hotele i galerie handlowe

Swoją działalność muszą zawiesić hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). Noclegi świadczone w ramach podróży służbowych też będą dopuszczone.

W ograniczonym zakresie będą musiały działać też galerie handlowe. Czynne będą w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W ich murach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie. Punkty gastronomiczne będą mogły w tych obiektach działać, ale serwowane w nich posiłki mogą być wyłącznie na wynos.

Nakaz noszenia maseczek

Osoby przebywające na targowisku, według rozporządzenia, będą zobowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Ten sam wymóg jest konieczny również m.in. na w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. i na stacjach paliw.

Utrzymano nakaz noszenia maseczek w większości lokalizacji: w miejscach ogólnodostępnych czy w budynkach użyteczności publicznej.

Nieczynne teatry i kina

Z rozporządzenia wynika, że zamknięte będą teatry, muzea, galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie będzie możliwa. Możliwa będzie jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Również udostępnianie zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, będzie możliwe. Dopuszczono także zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

Zamknięte będą od soboty również kina. Zakazane będą również projekcje w domach i ośrodkach kultury.

Zamknięte baseny i siłownie

Od soboty nieczynne będą także baseny (wyjątkiem są basenów w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki.

Z kolei obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Otwarte będą biblioteki

Fryzjerzy i pozostałe punkty świadczące zabiegi kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu mogą dalej działać, pod warunkiem, że w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywać będą wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci.

Działać mogą biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie będzie mogło nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym i różnego rodzaju turnusach tego typu będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podobnie jest w przypadku leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Negatywny wynik testu będzie też warunkiem przyjęcia do hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej.

Zalecenie pracy zdalnej

Z rozporządzenia wynika też, że kierownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym „polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury”.

Pasażerem samolotu nie będzie mogła być osoba, która nie spełni szeregu kryteriów, na przykład, gdy jego temperatura jest równa lub przekracza 38 st. C. Niezbędne będzie też złożenie oświadczenia o stanie zdrowia i zakrywanie ust i nosa w czasie lotu.

Dopuszczalne zgromadzenia w kościołach

Dopuszczono zgromadzenia w kościołach. W budynkach i innych obiektach kultu religijnego przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m i z zastrzeżeniem, że może znajdować się w nich nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny. Niezbędne są też maseczki zasłaniające usta i nos.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy