Morawiecki: Internet jest używany m.in. jako broń

Artykuł
Fot. Portal TV Republika

Stajemy się członkami jednej wielkiej społeczności w internecie. To wielka odpowiedzialność, bo można w nim zrobić krzywdę - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu IGF2021 w Katowicach.

– Od dawna świat wirtualny i realny splatają się ze sobą. Najpierw w literaturze, potem coraz bardziej w życiu realnym, aż wreszcie dzisiaj obserwujemy połączenie tych dwóch światów w ramach życia codziennego – zauważył szef rządu.

– Stajemy się dzisiaj członkami wielkiej globalnej społeczności internetowej, która może być przyczyną znakomitego rozwoju w przyszłości. Jednocześnie może ona stanowić pułapkę i zagrożenie, jak nóż, którym można kroić chleb lub uczynić krzywdę – dodał.

Premier stwierdził, że „internet jest wspaniałą obietnicą, dotyczącą życia w przyszłości, życia ludzi ze sobą połączonych coraz bardziej wydajną siecią”. – Doświadczamy tego w wielu dziedzinach życia, jak np. w służbie zdrowia – mówił.

– Wiemy doskonale jak wielką siłę ma pandemia, ale to jednocześnie wdrożone rozwiązania internetowe – eRecepta, eSkierowanie, eZwolnienie – uratowały wiele istnień ludzkich. To są te dobre strony Internetu – wyliczał Morawiecki.

Szef rządu powiedział, że jednocześnie doświadczamy wielu ataków hakerskich ze strony różnych państw, gdzie Internet jest używany jako broń. – Dlatego mało jest ważniejszych spraw jak ta, żeby dzisiaj na forum ONZ wypracować wspólne rozwiązania dot. zarządzania Internetem – mówił.

– Musimy zdać sobie sprawę z tego, jak wielką bronią jest Internet i jak konieczne jest dzisiaj wypracowanie pod kierunkiem ONZ odpowiednich zarządzeń i systemu zarządzczego. To wyzwanie na miarę XXI wieku, któremu możemy sprostać tylko wspólnie kontynuował Morawiecki.

– „Jeśli nie płacisz za produkt, to produktem jesteś ty”. Myślę, że ta fraza dobrze oddaje kondycję jednostki w dobie mediów społecznościowych, w dobie internetu – powiedział Morawiecki.

– Stoimy dziś u progu wyzwań globalnych: musimy poradzić sobie z monopolami globalnymi i wypracować globalne rozwiązania w zakresie Internetu. To jedno z największych wyzwań w historii ludzkości – uznał premier.

– Jednym z tych największych wyzwań jest wypracowanie najlepszych praktyk, modelu i obowiązków dla wszystkich państw na świecie w zarządzaniu tym wspaniałym narzędziem, które tworzy dla ludzi też wiele nowych ryzyk – podsumował.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy