Ministerstwo Sprawiedliwości. Ziobro: System doboru losowego sędziego był bardzo potrzebny

Artykuł
Ziobro: Sędziowie są zadowoleni z nowego systemu przydzielania spraw
Fot. TV Republika

- System bardzo równomiernie i sprawiedliwie obciąża sędziów sprawami - zapewnia minister Zbigniew Ziobro.

- Ministerstwo Sprawiedliwości prowadziło przez ostanie lata bardzo intensywne prace nad cyfrowym wymiarem sprawiedliwości. Dziś chcemy ujawnić algorytm, który był podstawą stworzenia sytemu losowego wyboru sędziego. Do czasu wprowadzenia losowego wyboru sędziego o tym przydziale mógł decydować prezes sądu lub przewodniczący wydziału, co mogło służyć nadużyciom. - powiedział.

- Od 2018 roku o wyborze sędziego nie decyduje już człowiek, tylko maszyna w oparciu o algorytm. Te zmiany przełożyły się na dobry i optymistyczny wskaźnik załatwiania spraw. Sprawność orzekania poprawił się o 14%. Jest to najlepszy wskaźnik od 2012 roku - wyjaśniał Ziobro.

- Maszyna przydziela sędziów i to podnosi gwarancję obiektywizmu procesu. Średni czas rozpatrzenia spraw skraca się w stosunku do poprzedniego roku o trzy miesiące - mówił. 

Ministrowie zapewnili, że ministerstwu zależy na transparentności działania sądownictwa. Z tego powodu udostępniono działanie algorytmu, na którym oparty jest system losowego doboru sędziego.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy