Mimo mniejszych wpływów Kościół w Hiszpanii podczas pandemii pomaga 4,5 mln osób

Artykuł
Sytuacja w ponad 22 tys. parafii katolickich Hiszpanii pogorszyła się
Fot. Unsplash/Chelsea Aaron

Ponad 4,5 mln osób żyjących w 47-milionowej Hiszpanii objętych jest pomocą Kościoła katolickiego.

Wraz z nasilaniem się pandemii Covid-19 w całej Hiszpanii przybywa osób otrzymujących wsparcie od instytucji charytatywnych, wśród których przewodzi Kościół.

Według danych Konferencji Episkopatu Hiszpanii oraz działających w tym kraju struktur kościelnej organizacji Caritas w ciągu ponad roku trwania pandemii liczba ubogich korzystających z pomocy instytucji katolickich wzrosła o ponad 500 tys.

W 2019 r., czyli przed nadejściem pandemii, Kościół udzielał pomocy 4 mln obywateli Hiszpanii – oszacował sekretarz generalny episkopatu tego kraju biskup Luis Arguello, dodając, że najpowszechniejszymi działaniami pomocowymi jest prowadzenie jadłodajni, punktów wydawania odzieży i miejsc wsparcia dla rodzin.

Bp Arguello stwierdził, że nasilającej się pomocy obywatelom ze strony instytucji katolickich towarzyszy jednocześnie spadek wpływów dla Kościoła, w tym zarówno datków na tacę, jak i darowizn związanych z sakramentami. Przypomniał, że już w 2019 r. doszło w Hiszpanii do drastycznego spadku liczby chrztów, pierwszych komunii świętych, a także ślubów.

Wraz z nadejściem Covid-19 oraz licznymi restrykcjami sanitarnymi ograniczającymi możliwość sprawowania mszy św. sytuacja w ponad 22 tys. parafii katolickich Hiszpanii uległa dalszemu pogorszeniu, a zanotowane wpływy na tacę były najmniejsze od czasu wojny domowej w tym kraju z lat 1936-1939.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy