Merkel wzywa Putina do wyjaśnień ws. wtargnięcia Rosjan na Ukrainę

Artykuł
TWITTER

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem do wyjaśnienia najnowszych doniesień o wtargnięciu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy - poinformował rzecznik Merkel.

- Ostatnie doniesienia o obecności rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy muszą zostać wyjaśnione - oświadczył Steffen Seibert. Przekazał, że kanclerz zaakcentowała w rozmowie z Putinem, że na Rosji spoczywa "poważna odpowiedzialność za deeskalację (na Ukrainie) i kontrolę własnych granic".

Według służb prasowych Kremla rozmówcy zgodzili się co do potrzeby "pilnego zakończenia rozlewu krwi, poprawienia sytuacji humanitarnej na południowym wschodzie Ukrainy i konieczności wejścia na drogę politycznego rozwiązania" kryzysu ukraińskiego.Putin poinformował o zamiarze dostarczenia kolejnego rosyjskiego transportu pomocy humanitarnej dla ludności obwodów donieckiego i ługańskiego - głosi oświadczenie Kremla.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko mówił wcześniej, że grupa rosyjskich żołnierzy w bojowych wozach piechoty przekroczyła granicę rosyjsko-ukraińską i wkroczyła do miasta Amwrosijewka; niedaleko od tego miejsca w poniedziałek zatrzymano 10 innych rosyjskich żołnierzy.

Po poniedziałkowym wtargnięciu rosyjskich żołnierzy źródło w rosyjskim resorcie obrony oświadczyło, że przypadkiem przekroczyli oni rosyjsko-ukraińską granicę. Natomiast Putin na konferencji prasowej we wtorek, przy okazji szczytu UE-Ukraina-Unia Celna, oświadczył, że rosyjscy żołnierze "mogli znaleźć się na terytorium Ukrainy podczas patrolowania granicy".

Zatrzymani w obwodzie donieckim utrzymują, co wynika z nagrań ich zeznań udostępnionych we wtorek mediom ukraińskim, że dowództwo informowało ich, że jadą na zwykłe ćwiczenia.

Kreml oficjalnie zaprzecza, by żołnierze z Rosji uczestniczyli w walkach na południowym wschodzie Ukrainy. Zaprzecza też, by FR dostarczała separatystom broń i sprzęt wojskowy.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Walki na granicy. Wojska ukraińskie odpierają ataki i bronią swojego miasta

Poroszenko: Umowa z UE będzie w parlamencie do połowy września

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że umowa o stowarzyszeniu z Unią Europejską zostanie przekazana do ratyfikacji przez parlament w połowie września. Zapewnił, że nie będzie żadnej zwłoki w ratyfikowaniu porozumienia.
Wzajemne honorowanie biletów Kolei Mazowieckich i PKP Intercity przedłużone
Koleje Mazowieckie i PKP Intercity przedłużyły do 13 grudnia br. wzajemne honorowanie biletów na linii Warszawa - Skierniewice - poinformowały w komunikacie Koleje Mazowieckie. Ma to związek z remontem i utrudnieniami na tym odcinku trasy kolejowej.
Wipler: PO to już nie Platforma Obywatelska, tylko Platforma Socjalistyczna
Przemówienie Tuska to ucieczka przed taśmami „Wprost”, ale również nowe otwarcie PO – to już nie Platforma Obywatelska, tylko Platforma Socjalistyczna – premier rozrzuca pieniądze, obdarowuje biednych, chociaż państwa na to nie stać – mówił dla Telewizji Republika Przemysław Wipler z Kongresu Nowej Prawicy.
W Wiźnie powstaje mural upamiętniający majora Raginisa
W Wiźnie (Podlaskie) powstaje mural upamiętniający majora Władysława Raginisa, dowódcę tego odcinka obrony we wrześniu 1939 roku. Będzie to odwzorowanie, niepublikowanego dotąd, zdjęcia Raginisa z 1938 roku.
Litwa pomoże Ukrainie militarnie?
Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius powiedział, że UE i inne organizacje międzynarodowe powinny rozważyć okazanie Ukrainie pomocy wojskowej. – Sądzę, że należy rozważyć wszelką pomoc dla Ukraińców – oświadczył minister.
Ławrow: Drugi konwój humanitarny na Ukrainę nie będzie ostatnim
Drugi konwój humanitarny, który Rosja zamierza wysłać na wschód Ukrainy, "nie będzie ostatnim" - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
Czołowi politycy odchodzą z partii Tymoszenko
Szef rządu Ukrainy Arsenij Jaceniuk wystąpił z partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko. Batkiwszczynę opuścił też przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow i były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij.
Rosyjski dziennik zadaje niewygodne pytania
"Czy Rosja walczy na Ukrainie, a jeśli tak, to na jakiej podstawie? A jeśli nie, to kto leży w świeżych mogiłach lub składa zeznania w czasie przesłuchań w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)?" – pyta w komentarzu redakcyjnym dziennik "Wiedomosti".
Gowin: Tusk sprzeniewierzył się ideałom PO
Wystąpienie Donalda Tuska to sprzeniewierzenie się ideałom Platformy Obywatelskiej – mówił podczas środowej debaty Jarosław Gowin (Sprawiedliwa Polska). Inna przedstawicielka tego klubu Beata Kempa dodała, że nie wierzy w zapowiedzi szefa rządu.
Erika Steinbach dopięła swego. Niemcy będą obchodzić narodowy Dzień Pamięci Wypędzonych
Niemiecki rząd podjął decyzję o ustanowieniu 20 czerwca narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Ucieczek i Wypędzeń – poinformował minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.
Rosja wtrąca się do umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE
Rosja zamierza przedstawić do 12 września propozycje dotyczące ewentualnej korekty umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską i aneksu do niej – powiedział w Mińsku minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew.
Jaceniuk: Rosja chce wstrzymać tranzyt gazu do UE
Rosja planuje na zimę całkowite wstrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę do odbiorców w państwach UE – oświadczył na posiedzeniu rządu w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
Komentarze
Zobacz także
Nasze programy