Marsz równości w Bielsko-Białej. Związkowcy protestują

Artykuł
Marsz równości w Katowicach
Fot. Twitter/@wskrzypczak_

Słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 26 lat temu na beskidzkiej ziemi i apel papieża do ludzi sumienia przytaczają związkowcy podbeskidzkiej „Solidarności” w liście otwartym w sprawie zapowiedzianego na najbliższą niedzielę I Marszu Równości w Bielsku-Białej. W piśmie działacze sprzeciwiają się tej inicjatywie. List skierowano do prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego, który wyraził zgodę na Marsz.

Według związkowców, wydarzenie nie będzie służyć budowaniu pozytywnego wizerunku miasta i podzieli mieszkańców. Jak zaznaczają przedstawiciele Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, nie powinno się „nachalnie promować równości i tolerancji, bo tę kulturową, religijną, narodowościową praktykujemy w naszym dwumieście od stuleci”.

Wyrazili także obawę, że „będzie to kolejna objazdowa hucpa”. „Próbkę tego mieliśmy jesienią ub. roku, gdy na ulicach w wulgarny sposób wykpiwano ludzi wierzących, a promowano zachowania obce naszej kulturze i tradycji” – zauważają, zapewniając, że członkowie „Solidarności” opowiadać się będą po stronie wartości chrześcijańskich. „Szanujemy godność każdego człowieka i jego prawo do własnych wyborów, ale nie możemy milczeć, gdy obserwujemy bezwzględną ekspansję obcej nam ideologii przy jednoczesnym obrażaniu naszych uczuć i naszej wiary, przy wykpiwaniu instytucji rodziny, przy deprecjonowaniu postaw patriotycznych” – piszą związkowcy, cytując oświadczenie ze zjazdu podbeskidzkiej „Solidarności’, który odbył się 9 września br. w Bielsku-Białej.

Działacze przypominają, że 22 maja 1995 roku podczas wizyty na terenie diecezji bielsko-żywieckiej św. Jan Paweł II wołał w Skoczowie o ludzi sumienia, wskazując na potrzebę dawania wierności Chrystusowemu krzyżowi. „Na spotkaniu z mieszkańcami Bielska-Białej powiedział wtedy: «Życzę temu miastu, aby w nim nigdy nie brakło miejsca dla Chrystusa!». Zgoda Prezydenta Bielska-Białej na organizację «marszu równości» nie służy realizacji papieskiego życzenia” – podkreślili.

List w imieniu Prezydium Zarządu Podbeskidzie NSZZ Solidarność podpisali przewodniczący Marek Bogusz oraz wiceprzewodniczący Andrzej Madyda.

Źródło: ekai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy