Müller: w przyszłym tygodniu projekt specjalnej taryfy na prąd [wideo]

portal tvrepublika.pl 06-10-2022, 12:09
Telewizja Republika

W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić samorządy, podmioty wrażliwe czy małe i średnie firmy przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej, poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił na konferencji prasowej, zaproponowane rozwiązanie będzie chronić przed podwyżkami w takim stopniu, jak to jest możliwe. "Chcemy, aby to był mechanizm taryfowy", zaznaczył, dodając, że projekt nie jest jeszcze gotowy.

"Jakieś podwyżki będą, ale będą dużo niższe", podkreślił, przypominając, że np. samorządy otrzymały od spółek energetycznych propozycje przewidujące, że stawki za energię elektryczną wzrosną nawet kilkukrotnie. Rzecznik rządu podkreślił, że rząd chce, aby przedstawiony projekt był obradowany w trybie pilnym.

Była też mowa o węglu.

"Chcemy w nowej ustawie stworzyć mechanizmy zachęt finansowych, aby samorządy nie miały żadnych wątpliwości, że mogą prowadzić dystrybucję węgla i nie musiały za nią ponosić kosztów", oświadczył Müller.

"Dajemy kompetencje samorządowi, aby mógł to zrobić. A dobry gospodarz to zrobi, bo będzie miał kompetencje finansowe, prawne. To jest oferta dla tych samorządów, którzy chcą pomóc swoim mieszkańcom", stwierdził.

Jak podkreślił, w planach są także dopłaty do importowanego węgla, takie, aby poziom ceny dla klienta końcowego wynosił ok. 2 tys. zł. Dodał, że całościowa kwota wsparcia jest dopiero szacowana i zależy od tego ile samorządów weźmie w tym mechanizmie udział. Zakładamy, że będą to wszystkie samorządy.


 
 

 

 

Źródło: Telewizja Republika/PAP/KPRM

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy