Müller: Polska nie może się zgodzić na zamknięcie kopalni Turów

Artykuł
Müller: Działania na granicy są elementem wojny hybrydowej
Fot. Twitter / Kancelaria Premiera

Polska nie może się zgodzić na to, żeby zamknąć kopalni Turów i naraić polaków na kryzys energetyczny. Oferta została już zaproponowana ze strony Polskiej stronie czeskiej. Liczymy na to, że negocjacje, które nadal trwają, zakończą się podpisaniem umowy - powiedział podczas spotkania z mediami rzecznik rządu Piotr Müller.

–W ubiegłym tygodniu Agencja Fitch poprawiła prognozę wzrostu gospodarczego jeżeli chodzi o rok 2021 - do poziomu 5,7% PKB. My w nowelizacji przyjęliśmy bardziej ostrożną prognozę – podwyższyliśmy ją do 4,4% PKB. Jeżeli chodzi o zmiany budżetowe –  prognozujemy, że dochody w 2021 r. będą wyższe w stosunku do planowanych podczas bazowej ustawy o 78,5 mld zł. – podał rzecznik. 

– Jeżeli chodzi o kopalnię Turów Polska swojej decyzji nie zmienia, nie możemy zgodzić się na zaprzestanie produkcji energii elektrycznej czy ciepła w sposób, w jaki to proponuje TSUE – wyraził.

– Podejmiemy wszystkie możliwe działania aby spór między Polską i Czechami rozwiązać polubownie. Konkretna oferta została zaproponowana przez Polskę – zapewnił rzecznik.

Jak zauważył, kary wynikające z postanowienia TSUE nie mają wpływać do budżetu państwa czeskiego, tylko do budżetu unijnego. – W związku z tym strona czeska nie ma żadnych korzyści z tego tytułu, co jest argumentem, by Czesi w możliwie szybkim terminie zrealizowali te porozumienia, na które Polska jest otwarta i które przedstawiała w ostatnim czasie – powiedział Müller.

– Środki z tytułu kary dotyczącej realizacji postanowienia, wpływają do budżetu unijnego, w związku z czym strona czeska nie ma z tego tytułu żadnych korzyści.

– Aktualny status realizacji projektu Polski Ład. W ciągu 100 dni te projekty wyszły do prac parlamentarnych. Kwota Wolna od podatku i Emerytura Bez Podatku – projekt ustawy jest w komisji sejmowej – poinformował.

– Zniesienie limitów do lekarzy specjalistów — przepisy weszły w życie 1 lipca, a ustawa dot. 7% PKB na zdrowie została przyjęta przez Sejm i była procedowana w Senacie. Sejm odrzucił poprawki Senatu i ustawa została przekazana do decyzji prezydenta – poinformował rzecznik.

– Kwota Wolna od podatku i Emerytura Bez Podatku – projekt ustawy tych projektów Polski Ład są w komisji sejmowej. Liczymy na to, że drugie czytanie będzie możliwe na 38. posiedzeniu Sejmu, żeby te prace mogły być stopniowo finalizowane w Parlamencie. Projekty z Polskiego Ładu: Ustawa dot. Mieszkanie Bez Wkładu jest procedowana w Sejmie, tak samo jak Dom Bez Formalności. Samorządy złożyły wnioski w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, a ich rozstrzygnięcie planowane jest w połowie października – wyjaśnił.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy