Müller: Nie ma rekomendacji dla zwiększenia obostrzeń sanitarnych w najbliższym czasie

Artykuł
Fot. A. Guz/KPRM

Nie ma obecnie rekomendacji dla zwiększenia obostrzeń sanitarnych w najbliższym czasie - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że sytuacja jest dynamiczna, a ewentualne decyzje będą zależały od liczby chorych w szpitalach.

Rzecznik rządu na konferencji prasowej był pytany o bieżącą sytuację epidemiczną i ewentualne wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w razie zwiększenia dziennych przypadków zakażeń.

Jeśli chodzi o kwestię związaną z przedłużeniem aktualnych zasad sanitarnych, to w tej chwili trwa dyskusja w rządzie, w jaki sposób ewentualnie je zmodyfikować. Natomiast w najbliższym czasie, pierwszych tygodni października, na razie nie ma rekomendacji, aby one były zaostrzone w stosunku do aktualnie obowiązujących – powiedział Müller.

Podkreślił, że sytuacja epidemiczna jest na bieżąco monitorowana. – Czym innym jest kwestia liczby zachorowań - ten wskaźnik jest oczywiście bardzo istotny, ale jego rola uległa modyfikacji w stosunku do roku ubiegłego, ponieważ w tej chwili mamy szczepionki. W związku z tym, najbardziej istotne jest to, w jaki sposób osoby, które są chore przechodzą zachorowanie, czy wymagają hospitalizacji, jaka jest możliwość objęcia wszystkich osób, które tego potrzebują niezbędną pomocą medyczną. To są przesłanki, które będą stały za tym, żeby ewentualnie zaostrzać ograniczenia – wskazał rzecznik rządu.

Zaznaczył, że co do zasady do limitów np. w podmiotach gospodarczych, nie będą wliczane osoby zaszczepione. – Sytuacja jest dynamiczna, będziemy je dostosowywać do tego, jak przede wszystkim wygląda sytuacja w szpitalach, opieka nad osobami chorymi – dodał.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy