Müller: Na „Polskim Ładzie” skorzysta 18 mln Polaków. Wszelkie błędy będą eliminowane

Artykuł
Piotr Müller
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W nowy roku rozpoczęliśmy wdrażanie dużej reformy podatkowej Polski ład, która ma zapewnić, że 17 mld zł pozostanie w portfelach Polaków. 18 mln osób na tym skorzysta – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak jednak przyznał Müller „w ostatnich dniach pojawiły się informacje dotyczące m.in. wypłaconych wynagrodzeń w w styczniu, dla tych osób, które otrzymują wynagrodzenia z góry”.

- W niektórych miejscach te wynagrodzenia zostały naliczone niezgodnie z tym, co było zapowiadane – powiedział Müller i dodał, że wynika to z „niewłaściwego naliczenia zaliczek na podatek dochodowy”. - Ten błąd nie spowoduje, że osoby zarabiające do 12 800 zł miesięcznie mają coś stracić – podkreślił i zaznaczył, że wyrównania zostaną wypłacone w lutym.

Rzecznik rządu przypomniał, że będą przeprowadzone dodatkowe szkolenia informacyjne odnośnie nowych przepisów podatkowych.

Czytaj: Polski Ład to historyczna obniżka podatków

Sytuacja, o której wspomniał Müller dotyczyła w głównej mierze służb mundurowych oraz nauczycieli. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży podkreślił, że sytuacja w służbach mundurowych jest monitorowana, a żaden pracownik, zarabiający do 12 800 zł miesięcznie nie straci na nowych przepisach.

Również wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, podkreślił, że „żaden nauczyciel, który miesięcznie zarabia do 12 800 złotych na Polskim Ładzie nie straci”. - Styczniowe problemy wynikają z błędu w naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy – zaznaczył Rzymkowski i dodał, że „problem jest marginalny” i pojawił się w nielicznych przypadkach.

Wiceminister podkreślił, że wielu nauczycieli na Polskim Ładzie skorzysta. I tak nauczyciel stażysta rocznie zarobi więcej o 1700 zł, nauczyciel kontraktowy – o 1400, a nauczyciel mianowany – o 500. W przypadku nauczycieli dyplomowanych Polski Ład będzie neutralny.

Źródło: Facebook/Kancelaria Premiera

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy