M.Morawiecki: Nord Stream 2 niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę

Artykuł
Zapraszamy!
facebook/MorawieckiPL

Spotkanie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z premierem Republiki Słowenii Janezem Janšą, który przybył z wizytą do Polski.

- Dobrze jest mieć takiego przyjaciela, jak Premier Janez Jansza, który przyjechał dziś do Polski, by rozmawiać o priorytetach zbliżającej się prezydencji Słowenii w Radzie Unii Europejskiej - poinformował Morawiecki.

Premier relacjonował, że rozmawiali z Janszą m.in. o tym, jak ma wyglądać Europa w przyszłości.

- Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że Unia Europejska rodziła się w kulturze solidarności, dialogu, wartości chrześcijańskich i w tym kierunku powinna się dalej rozwijać. Jeśli o tym zapomnimy, wspólnocie grozi osłabienie. Musimy bronić kultury europejskiej. Zabezpieczenie zewnętrznych granic uważamy pod tym kątem za fundamentalne, dlatego polityka imigracyjna i azylowa była dziś tematem, który intensywnie przedyskutowaliśmy - zaznaczył premier.

Innym omawianym tematem był ,,destabilizujący i szkodzący Europie projekt, jakim jest niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2".

- Wzywamy Niemcy do porzucenia tej koncepcji. Apelujemy o solidarność europejską również na poziomie bezpieczeństwa energetycznego - dodał.

- Niezwykle ważnym słowem jest dziś odporność. Ta wewnętrzna i ta zewnętrzna. Do pierwszej podkategorii możemy zaliczyć programy społeczne i rozwojowe, przyciąganie inwestycji oraz wsparcie krajowych Funduszy Odbudowy ze środków Europejskiego Funduszu Odbudowy. Do drugiej - cyberbezpieczeństwo, niewrażliwość na ataki z zewnątrz, silna odpowiedź na zagrożenia atakami cyfrowymi oraz destabilizującymi działaniami na wschodzie Europy, na Białorusi i Ukrainie - napisał Morawiecki.

- Chcemy również walczyć z zagrożeniem dezinformacją, zarówno tym dotyczącym kwestii historycznych, jak i współczesnych. Nie możemy pozwolić na zwycięstwo kłamstw i manipulacji, jakimi padają państwa i osoby publiczne - dodał.

Premier wyraził też radość, że wszystkie te kwestie premier Jansa chce uczynić priorytetami słoweńskiej prezydencji.

- Dziękuję mu za dzisiejsze spotkanie. Słowenia zawsze może liczyć na Polskę - z wzajemnością. Razem jesteśmy silniejsi - napisał.

Źródło: facebook/MorawieckiPL Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy