Legutko ostro o KPO i opieszałości UE. Jawny atak na rząd Polski

Artykuł
Fot. Flickr/European Parliament

– W Unii coraz mniej zwraca się uwagę na reguły, zasady i przepisy. To jawny atak na rząd Polski, nękanie, więc jakaś presja jest konieczna – ocenił europoseł PiS Ryszard Legutko, odnosząc się do możliwej odpowiedzi Polski na przeciągające się negocjacje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Legutko w Programie 1 Polskiego Radia był pytany, czy jego zdaniem rząd powinien pozwać Komisję Europejską za bezczynność w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i ewentualnie blokować takie przedsięwzięcia unijne, w których konieczna jest jednomyślność państw członkowskich.

– To oczywiście trudna decyzja, zwłaszcza że w Unii coraz mniej zwraca się uwagę na reguły, zasady i przepisy, w związku z tym ja nie mam specjalnej ufności, jeśli chodzi o bezstronność TSUE czy innych instytucji – powiedział europoseł PiS.

Jednocześnie zaznaczył, że „jakaś presja powinna być wywierana, bo to jest już niepoważne, to jawny atak na rząd Polski, nękanie polskiego rządu, a przy okazji też Polski, więc jakaś presja jest konieczna”.

Pytany, czy Bruksela dostrzega problemy na granicy polsko-białoruskiej, Legutko ocenił, że „nie bardzo”. – Dopóki to nie jest widoczne zagrożenie bezpośrednie tych głównych aktorów, to do tego momentu oni to traktują z pewnym lekceważeniem. Komisja wydała jakieś oświadczenie wspierające rząd polski, ale (tylko) tyle. Więcej nie ma i pewnie nie będzie – powiedział europoseł PiS.

Ocenił, że Komisja Europejska „jest bardziej zainteresowana walką z rządem polskim”, niż wspieraniem w kwestii powstrzymywania napływu migrantów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy