Ku stale rosnącemu „my”. W Krakowie rozpoczęły się obchody Dnia Migranta i Uchodźcy

Artykuł
Fot. Facebook/Wspólnota Hanna Kraków

Jutro przypada 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Tradycyjnie w wigilię tego dnia Wspólnota Hanna zaprasza do krakowskiego klasztoru dominikanów. Będzie możliwość indywidualnej rozmowy z migrantami i uchodźcami, dyskusja na temat sytuacji Białorusinów w Polsce i wieczorna Msza święta. Dla każdego, kto przyjdzie do kapitularza, organizatorzy przygotowali niespodziankę.

Tegoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy będzie przebiegał pod hasłem „Ku stale rosnącemu «my»”. W orędziu na ten dzień papież Franciszek, cytując encyklikę „Fratelli tutti”, wyraził życzenie “aby więcej nie było już «innych», a tylko «my»”.

Organizatorem krakowskich obchodów Dnia Migranta i Uchodźcy jest Wspólnota Hanna, której główna działalność skupia się na wspieraniu osób w kryzysie bezdomności.

– Co tydzień w środę wychodzimy z kościoła św. Mikołaja, w którym się spotykamy, na ulice Krakowa – mówi KAI Joanna Malec. – Mamy ze sobą kanapki, ciepłe napoje, słodycze, a w okresie zimowym zupę. I tak po prostu idziemy i szukamy naszych „Przyjaciół z Plant”, jak często o nich mówimy. W centrum naszej działalności jest spotkanie z drugim człowiekiem. Nie jesteśmy ekspertami. Spotkanie zaczynamy od prostego pytania: czy masz ochotę na kawę, herbatę, jak masz na imię. A potem słuchamy, śmiejemy się lub płaczemy, czasem milczymy – razem. Ta wspólna chwila łączy nas i przybliża do siebie, jest to czas budowania relacji, które stają się siłą, kiedy ktoś podejmuje próbę zmiany życia, walki o siebie, gdy dotyka go choroba, przebywa w więzieniu, czy szpitalu .

Jak wskazuje, to właśnie z tego cotygodniowego doświadczenia spotkania z drugim człowiekiem narodził się pomysł na tegoroczną formę obchodów Dnia Migranta i Uchodźcy.

– O 17:30 zaczniemy wspólne spotkanie, inspirowane mottem tegorocznego orędzia Papieża Franciszka na Dzień Migranta i Uchodźcy: “Ku stale rosnącemu ‘my’”. W rozmowie udział wezmą przedstawiciele społeczności Białoruskiej w Krakowie oraz p. Anna Strama – radca prawny, związana zawodowo z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Centrum Wielokulturowym i Punktem Informacji dla Obcokrajowców w Krakowie. Posiada ona wieloletnie doświadczenie zawodowe z zakresu prawnych aspektów pobytu cudzoziemców w Polsce; zajmowała się świadczeniem pomocy prawnej cudzoziemcom w postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej i powrotowych, jak i uczestniczyła w licznych projektach monitoringowych, rzeczniczych oraz szkoleniowych – dodaje Joanna Malec.

O 19.30 rozpocznie się Msza św. w intencji migrantów i uchodźców, której będzie przewodniczył o. Dominik Jarczewski OP.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy