Kopacz: Nowak będzie mógł zrzec się immunitetu

Artykuł

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że były minister transportu, a także inni posłowie, których dotyczą wnioski o uchylenie immunitetów, będą mogli się ich zrzec, po tym jak trafi do nich pismo w tej sprawie.

Ewa Kopacz była pytana na konferencji przed posiedzeniem Sejmu, w jakim terminie będzie rozpatrywany wniosek w sprawie uchylenia immunitetu byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi i czy możliwe są szybsze prace w tej sprawie.

– To nie jedyny wniosek, który wpłynął, jeśli chodzi o uchylenie immunitetu. W każdym wypadku postępujmy jednakowo. Oczywiście zostanie skierowana informacja do komisji regulaminowej z pismem przewodnim od marszałka Sejmu, ale, niezależnie od tego, informacja do osób, wobec których o uchylenie immunitetu wystąpił prokurator, dając im jednocześnie szansę, aby sami zrzekli się immunitetu – powiedziała.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie parlamentarzysty do odpowiedzialności karnej składa się marszałkowi Sejmu lub Senatu, który kieruje ten wniosek do komisji regulaminowej, zawiadamiając jednocześnie posła lub senatora, którego wniosek dotyczy, o jego treści. Marszałek Sejmu wyznacza także posłowi termin na złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Sejm wyraża zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały, podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów, oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

Marszałek Sejmu dopytywana była też o tryb rozpatrywania prezydenckiego projektu zakazującego zasłanianie twarzy podczas manifestacji i analogicznego projektu SLD. Oba wpłynęły już do Sejmu.

– Jeśli sprawy, albo zagadnienie wpisane w projekcie ustawy dotyczą tego samego, to zwykle blokowo je rozpatrujemy. Nie widzę pierwszeństwa jednego, albo drugiego projektu – powiedziała.

Kopacz pytana była ponadto o dwa wnioski klubu PiS o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego – w sprawie obowiązku szkolnego dla 6-latków i w sprawie budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

– Jest odpowiednia procedura oceniania każdego projektu, który wpływa do Sejmu. Tej procedury nie zamierzam naruszać – podkreśliła marszałek.

dch, mg, PAP, fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy