Koniec z antyszczepionkowymi „żołnierzami”. Błaszczak podpisał rozporządzenie

Artykuł
Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie zakazujące noszenia wojskowych mundurów przez osoby podszywające się pod żołnierzy np. podczas strajków, demonstracji i zgromadzeń
Fot. Twitter/@rafalj78

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie zakazujące noszenia wojskowych mundurów przez osoby podszywające się pod żołnierzy np. podczas strajków, demonstracji i zgromadzeń. Jest to odpowiedź na zachowania antyszczepionkowych grup, których członkowie podczas swoich akcji występują przebrani w mundury Wojska Polskiego.

Zakaz, który ma wejść w życie w dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, zakazuje noszenia munduru lub jego części podczas demonstracji i strajków. Ma objąć także oznaki przynależności państwowej tj. godło i flagę Polski. Składników umundurowania nie będzie można używać m.in. w działaniach mających na celu naruszenie nietykalności cielesnej osób realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego czy publiczne manifestowanie poglądów, które mogą naruszać wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela. 

W uzasadnieniu do nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części, która powstała przed miesiącem w MON, zaznaczono, że  nowe przepisy nie wpłyną na możliwość noszenia wycofanych już wzorów mundurów lub ich części np. przez  osoby używające ich w celach rekreacyjnych, jak wędkarze czy myśliwi. Nie ucierpi zatem handel takimi mundurami.

Źródło: Rzeczpospolita.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy