Koniec „psiej grypy”. Policyjni związkowcy przystali na propozycje rządu

Artykuł
(zdj. ilustracyjne)
Fot. flickr.com/Julia Kolosuk

Policyjni związkowcy rezygnują z planów jakiejkolwiek akcji protestacyjnej. Na wtorkowym spotkaniu Zarządu Głównego NSZZ Policjantów przyjęto rządowe propozycje podwyżek, które przewidują wzrost płacy o 677 zł brutto, czyli o 500 zł „na rękę”, a także rozwiązania pozwalające zarabiać więcej policjantom z najniższymi stopniami zaszeregowania.

- Policyjni związkowcy rezygnują z planów jakiejkolwiek akcji protestacyjnej. Domknęliśmy porozumienie sprzed trzech lat, rozpoczynamy natomiast kolejne rozmowy o naszych postulatach — powiedzieli przedstawiciele NSZZP.

Stanowisko policyjnego związku spotkało się z przychylną reakcją MSWiA. „Otrzymałem właśnie informacje, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów zdecydowaną większością głosów przyjął propozycję MSWiA w sprawie rozwiązań w ustawie modernizacyjnej! Cieszę się z tej decyzji i czekam na decyzje związków Straży Pożarnej i Straży Granicznej!” - napisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Ustalenia zespołów mają wejść w życie w 2023 r.

Podczas rozmów między związkowcami a resortem powołano dwa zespoły. Jeden z nich ma się zająć poprawą warunków służby, m.in. kwestią tzw. mierników pracy policjantów. Drugi zespół zajmie się natomiast sprawami socjalnymi. Kolejną podejmowaną kwestią jest wzrost dodatków służbowych i funkcyjnych albo stażowych.

Związkowcy zobowiązali MSWiA, że ustalenia zespołów muszą wejść w życie w 2023 roku.

Resort spraw wewnętrznych zaznaczył, że najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy