Kolejni nielegalni imigranci zatrzymani. W plecakach mieli dziesiątki tysięcy euro

Artykuł
Fot. Twitter/Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dziesięciu obywateli Afganistanu. Cudzoziemcy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski, ich celem miały być kraje Europy Zachodniej.

W miejscowości Kwaszenina, w powiecie bieszczadzkim, funkcjonariusze SG z Wojtkowej zatrzymali dziesięciu nielegalnych imigrantów — dwie afgańskie rodziny z dziećmi w wieku od 12 do 16 lat. Cudzoziemcy granicę z Ukrainy do Polski przekroczyli pieszo, a ich wyprawa z Ukrainy trwała łącznie ponad 24 godziny i prowadziła przez trudne tereny przedgórza Bieszczadów. W tym czasie nastąpiło załamanie pogody, temperatura powietrza spadła do 5 stopni Celsjusza, wiał zimny wiatr i padał deszcz. Imigranci byli wyziębieni oraz głodni. Z uwagi na stan zdrowia jednej z kobiet na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe i udzielona pomocy medycznej. Imigranci trafili na placówkę SG w Wojtkowej, gdzie otrzymali ciepłe napoje i posiłek.

W trakcie składanych wyjaśnień przyznali, że przez ostatnie sześć lat mieszkali na Ukrainie i chcieli udać się do Niemiec. Pomocna miała być im nawigacja w telefonie. W plecakach spakowane mieli ubrania na zmianę oraz około 20 tys. euro na dalszą podróż. Dzisiaj zgodnie z procedurą, w drodze readmisji, zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

Źródło: Straż Graniczna

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy