Kolejna smutna wiadomość. Odszedł mjr Józef Rusak

Artykuł
W wieku 101 lat na wieczną wartę odszedł mjr Józef Rusak ps. „Bylina”
Fot. Twitter/@NieZapomnijONas

W wieku 101 lat na wieczną wartę odszedł mjr Józef Rusak ps. „Bylina”. Był jednym z pierwszych żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Po wojnie był aresztowany i torturowany przez komunistów.

Józef Rusak urodził się w 1920 roku. Jego ojciec, członek Legionów Polskich, ukrywał się przed wywózką na Syberię.

Podczas okupacji niemieckiej Rusak działał jako łącznik w oddziale AK ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”. Po podstępnym rozbrojeniu tego oddziału przez Sowietów i wymordowaniu jego członków oraz dowódcy, nowym dowódcą pozostałych członków został mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”. Utworzył on na bazie rozbitego oddziału 5 Wileńską Brygadę AK.

Po jej rozwiązaniu, „Bylina” przebił się wraz z kolegą na wschód do Wilna, po czym utworzył 30-osobową grupę samoobrony, walczącej przeciwko sowieckiej okupacji. Po przenosinach do Olsztyna, ponownie nawiązał kontakty z mjr. „Łupaszką” (jedną z kurierek między nimi była Danuta Siedzikówna „Inka”).

Po przeprowadzce do Lidzbarka Warmińskiego aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1948 roku. Podczas przesłuchań był torturowany i namawiany do współpracy przeciwko „Łupaszce”. Został zwolniony z więzienia w 1953, jednak inwigilowano go z przerwami aż do samego końca PRL. 

 

 

Źródło: Twitter/@Nie zapomnij o nas

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy