Jacek Uczkiewicz nowym wiceprezesem NIK

Artykuł

Jacek Uczkiewicz – pierwszy przedstawiciel Polski w Europejskim Trybunale Obrachunkowym – ma zostać wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli. – Zastąpi Wojciecha Misiąga – poinformował rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Kandydatura Uczkiewicza to konsekwencja obecnych priorytetów NIK, które na początku swej kadencji zadeklarował nowy prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski. Mówił on, że w najbliższych latach NIK ma szczególnie wnikliwie przyglądać się przygotowaniu i wydawaniu przez polskie instytucje środków unijnych z nowej perspektywy budżetowej 2014–2020.

63-letni Jacek Uczkiewicz jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Był już w latach 1995–2001 wiceprezesem NIK (prezesem był wtedy Janusz Wojciechowski). W latach 2004–2010, jako pierwszy przedstawiciel Polski, pełnił urząd audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. ETO to najważniejsza instytucja europejska kontrolująca wydatkowanie unijnych pieniędzy. Przez 6 lat Uczkiewicz nadzorował kontrole budżetu Komisji Europejskiej oraz uczestniczył w reformowaniu ETO. Wcześniej, jako poseł II kadencji wybrany z listy SLD, był członkiem polskiej delegacji do Parlamentu Rady Europy (1993–1995). Od 2001 r., po zakończeniu swej pierwszej kadencji wiceszefa NIK, Uczkiewicz był Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej za czasów rządu Leszka Millera.

– Prezes NIK, mając na uwadze doświadczenie i kompetencje Uczkiewicza, wystąpił z wnioskiem o powołanie go przez marszałek Sejmu na stanowisko wiceprezesa – poinformował Biedziak.

Wniosek o zaopiniowanie tej kandydatury został już skierowany do sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej. Jak mówił wcześniej Kwiatkowski, blisko 106 mld euro, które Polska uzyskała w ramach nadchodzącej perspektywy finansowej, będzie podlegało szczególnym unijnym rygorom, a nieprzestrzeganie unijnych regulacji może grozić utratą pieniędzy przyznanych na konkretny projekt, bez możliwości zamiany projektu wadliwego na nowy, lepiej przygotowany.

– Dlatego tak ważne staną się kontrole NIK, sprawdzające respektowanie unijnych reguł budżetowych przy przygotowaniu i realizacji różnego rodzaju projektów, zwłaszcza tych największych – podkreślił rzecznik NIK.

Decyzją Kwiatkowskiego, w NIK powstanie specjalna komórka, zajmująca się planowaniem i przeprowadzaniem kontroli dotyczących wydawania unijnych pieniędzy, przyznanych w nowej perspektywie budżetowej. Zadanie zbudowania tej komórki, jej nadzorowania oraz koordynowania aktywności NIK w zakresie kontroli przygotowania i realizacji projektów finansowanych przez UE, stanie właśnie przed wiceprezesem Uczkiewiczem.

Biedziak poinformował też, że dotychczasowy wiceprezes Izby Wojciech Misiąg zostanie radcą prezesa NIK i nadal będzie odpowiadać za koordynowanie kontroli budżetowych oraz kierowanie zespołem przygotowującym roczny plan kontroli NIK.

mk, mg,  PAP, fot. nik.gov.pl

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy