Internauci o Wszystkich Świętych

Artykuł

Jak co roku większość portali internetowych przypomina dzisiaj sylwetki osób, które odeszły w tym roku, ludzi świata polityki, kultury i sportu. Zdarzają się także ciekawe artykuły z pogranicza antropologii kultury i teologii.

Kazimierz Michał Ujazdowski na portalu wpolityce.pl przypomina przemówienie Jana Pawła II poświęcone Ojcu Rafałowi Kalinowskiemu i bratu Adamowi Chmielowskiemu: „Święci inspirują świętych. Nie można zrozumieć wielkości Jana Pawła II bez polskich świętych, z których czerpał inspiracje” stwierdza polityk.

Marcin Wolski we wspomnieniowym artykule na portalu niezalezna.pl przypomina swój wiersz pt. „Do Matki Polki A.D. 2013” dedykowany ŚP Jadwidze Kaczyńskiej:

DO MATKI POLKI A.D. 2013

O Matko Polko! Jedna z matek wielu,
co przekazały nam miłość Ojczyzny,
Byśmy świadomi życia swego celu
szli, nie zważając na rany i blizny.
Wytrwała w trudzie, twarda w niepokoju,
gdy trzeba szare okruchy dnia składać.
Chociaż śmierć krąży i w czasie pokoju,
chociaż powszedniość – szyderstwo i zdrada.
Cierpień i bólu ci nie oszczędzono
– nad jednym synem już kamień grobowy,
a przyszłość ciągle wielką niewiadomą,
jak długie, nocne Polaków rozmowy.
O Matko Polko, królowo cierpienia,
zostawiasz wiarę w to, co wnet się stanie,
w miłość wyrosłą z twego poświęcenia
z nadzieją wszystkich nas na zmartwychwstanie.

Nawet portal gazeta.pl na czołówkę wybrał wywiad z dr. Robertem Wyszyńskim, byłym dyrektorem Instytutu Kresowego w Warszawie. Ten ciekawy tekst dotyczy zmian w przeżywaniu więzi z naszymi zmarłymi na przestrzeni wieków: „Dziś nie mamy kultu zmarłych, a kult grobów. Taka romantyczna wizja rozstania z bliskimi i odwiedzania ich. To też jest dobre, bo jest bardzo więziotwórcze. Nawet na Boże Narodzenie ludzie nie jeżdżą tak do rodzin. Przy grobie spotykają się ludzie, którzy normalnie by się nie spotkali. Dlatego też pozytywiści utrzymali ten zwyczaj grobów rodzinnych. Wcześniej groby rodzinne były tylko dla bardzo bogatych rodzin, które miały własne kościoły i kaplice, albo na wsiach, gdzie ziemia była bardzo droga. Ale w miastach to przez wieki były zbiorowe doły. Dziś, kiedy palimy zmarłych i rozsypujemy prochy, jest to rozważane w kategoriach utylizacji. Panuje przekonanie, że umarli nie powinni zajmować miejsca żywym.” – mówi w wywiadzie dr Wyszyński.

Tematy związane z dniem Wszystkich Świętych dominują też w wypowiedziach internautów na portalach społecznościowych. Kibice Polonii Warszawa dziękują za zbiórkę środków na opiekę nad grobami zmarłych polonistów przed wczorajszym meczem. Kwestowali Milo Kurtis, Stefan Friedmann, Doman Nowakowski i inni.

Jest też wiele akcji przypominających o tym, że Halloween jest obcą nam kulturowo tradycją.

Użytkownicy Twittera i Facebooka zachęcają się wzajemnie do wspierania licznych kwest, m. in. na renowację cmentarzy kresowych. Jest też propagowana akcja zapalania zniczy i odmawiania modlitw na zapomnianych grobach. Na drugi plan zeszły w komentarzach bieżące wydarzenia polityczne, kulturalne i sportowe. Widać nastrój zadumy i skupienia, chociaż zdarzają się wyjątki. Gorące dyskusje wywołuje na przykład kwestia nazewnictwa dzisiejszego i jutrzejszego święta (Dzień Zmarłych, Dzień Zaduszny).

mm, wpolityce.pl, niezależna.pl, gazeta.pl, fot.Facebook

 

 

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy