Ile kosztuje nas rozpad małżeństw? Kwota powala

Artykuł
Rozpad małżeństw w Polsce co roku kosztuje polskiego podatnika około 5 miliardów 600 milionów złotych
Fot. Pixabay/@PublicDomainPictures

– Rozpad małżeństw w Polsce co roku kosztuje polskiego podatnika około 5 miliardów 600 milionów złotych – mówił w sobotę podczas Kongresu Polska Wielki Projekt dr hab. Michał Michalski, autor raportu poświęconego ekonomicznym aspektom funkcjonowania rodzin.

– To, czego dziś potrzebują rodziny to poszukiwać innych rodzin, przełamywać tę samotność. Ona wynika z tego, że nie mamy już aż tylu rodzin wielopokoleniowych, przeważnie żyjemy dalej od rodziców, teściów. Jest też życie skupione na dziecku, całymi popołudniami wozimy nasze pociechy z jednych zajęć na drugie. Są też problemy zamkniętych osiedli, a relacji sąsiedzkich prawie nie ma – wyliczał były wiceminister rozwoju, dr Wojciech Mazur, mówiąc o izolacji społecznej młodych rodzin.

Dr Michał Michalski, autor wyliczeń na temat kosztów rozpadu małżeństw wskazywał, że młodzi ludzie coraz częściej szukają docenienia i sukcesów kosztem relacji z bliskimi.

– Po części staliśmy się społeczeństwem Midasów, którzy chcieliby zamieniać w złoto wszystko, czego dotkną – to przenika także do naszych rodzin. Zbieramy żniwo tego, że mocno weszliśmy w paradygmat ekonomicznego podejścia do rzeczywistości – mówił naukowiec.

Źródło: PCh24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy