Gwałtowny wzrost chińskiego eksportu. W dolarach to aż 154,9 proc.

Artykuł
Fot. Canva

Eksport wyrażony w dolarach wzrósł w lutym o 154,9proc. W porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy import wzrósł o 17,3proc.

Chiński eksport w lutym rósł w rekordowym tempie. W okresie styczeń-luty skoczył o 60,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy blokady w celu powstrzymania pandemii sparaliżowały aktywność gospodarczą kraju. To przekroczyło prognozy analityków w sondażu Reutera o wzroście o 38,9%.

Silny eksport, który skorzystał na sukcesie Chin w opanowaniu kryzysu zdrowia publicznego.

Wzrost był spowodowany odbiciem popytu zagranicznego - podały organy celne w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, powołując się na poprawę w przemyśle wytwórczym w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych oraz zwiększony import chińskich produktów dzięki środkom fiskalnym.

Nadwyżka handlowa

Chiny odnotowały nadwyżkę handlową w wysokości 103,25 mld USD przez pierwsze dwa miesiące. 

W tym roku Chiny wyznaczyły skromny cel wzrostu na poziomie co najmniej 6%, planując ostrożny kurs na rok zakłócony przez COVID-19 i pośród zaostrzonych napięć ze Stanami Zjednoczonymi.

Nadwyżka handlowa Chin ze Stanami Zjednoczonymi wyniosła 51,26 mld USD w okresie styczeń-luty. 

Katherine Tai, kandydatka prezydenta Joe Bidena na przedstawiciela handlowego Stanów Zjednoczonych, powiedziała w zeszłym tygodniu, że będzie walczyć z szeregiem „nieuczciwych” chińskich praktyk handlowych i gospodarczych.

Źródło: FOX NEWS

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy