Grodzki blokuje prace nad ustawą o zasobach własnych UE. Müller: FO stał się zakładnikiem wewnętrznych sporów w PO

Artykuł
Piotr Müller
PAP/Radek Pietruszka

Ustawa o zasobach własnych UE stała się zakładnikiem wewnętrznych sporów w PO; w najbliższym czasie dojdzie do poważnych wstrząsów wewnątrz Platformy — ocenił w czwartek w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu pytany o list prezesa Związku Samorządów Polskich Adama Ciszkowskiego, który zaapelował w czwartek do marszałka Senatu, by izba wyższa jak najszybciej zajęła się ratyfikacją ustawy ws. zasobów własnych UE, odparł, że spodziewa się, że marszałek będzie „odporny” na podobne apele.

Müller podkreślił, że zarówno z Wieloletnich Ram Finansowych, jak i Funduszu Odbudowy Polska otrzyma rekordowe w historii naszego członkostwa w UE środki. Dodał, że ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych jest istotna nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich krajów członkowskich, gdyż jest wymagana do uruchomienia unijnych środków.

Konsultacje trwały kilka miesięcy

Zapewnił, że zarówno z unijnego budżetu, jak i Funduszu Odbudowy bezpośrednio do samorządów lub instytucji nadzorowanych przez samorządy trafi „setki miliardów złotych”.

Dementował również zarzuty PO jakoby nie odbyły się w sprawie Krajowego Planu Odbudowy konsultacje. Rzecznik rządu zapewnił, że konsultacje były otwarte, trwały kilka miesięcy, każdy mógł zgłaszać swoje uwagi, czego wyrazem jest wspólne oświadczenie strony samorządowej i rządowej podpisane w ramach komisji wspólnej, pod którym podpisali się także samorządowcy związani z opozycją.

Fundusz Odbudowy stał się zakładnikiem wewnętrznych sporów w PO

- Mam wrażenie, graniczące z pewnością, że ustawa o zasobach własnych, która pozwala na uruchomienie 770 mld zł stała się zakładnikiem wewnętrznych sporów w PO - ocenił Müller, nawiązując do informacji marszałka Senatu, że Izba Wyższa zajmie się ustawą 27 maja.

- Wewnątrz PO jest ogromny spór o to, w jaki sposób się w tej sytuacji zachować. Te frakcyjne gry między przewodniczącym Trzaskowskim, przewodniczącym PO Borysem Budką, przewodniczącym klubu KO Cezarym Tomczykiem, również marszałkiem Grodzkim powodują, że właśnie w taki sposób funkcjonuje Senat, jak to dzisiaj obserwujemy — dodał.

W PO dojdzie do poważnych wstrząsów

Według rzecznika rządu „w najbliższym czasie dojdzie do poważnych wstrząsów wewnątrz PO. Zresztą po Sejmie bardzo dużo krąży plotek, jeśli chodzi o transfery do innych partii politycznych, PO ma ogromny problem” - mówił Müller.

Jego zdaniem również wiceszef partii, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski „rozważa opuszczenie” Platformy.
Müller pytany o rolę czasu ratyfikacji ustawy odparł, że podobną ratyfikację muszą przeprowadzić wszystkie kraje członkowskie i jeśli Polska zrobi to jako ostatnia, wówczas — jak ocenił — będzie to rzutowało na wizerunek całego kraju.

Gra o 770 mld zł

Sejm uchwalił 4 maja ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

Z kolei Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej na dzień przed głosowaniami w Sejmie.

Ustawa dotycząca ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych trafiła już do Senatu. Marszałek Izby Wyższej Tomasz Grodzki zapowiedział, że senatorowie zajmą się nią podczas posiedzenia 27 maja.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy